На предстоящата среща на върха на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) в Русия този октомври се очакват важни промени, пише ddnews.gov.in.
Организацията се разширява, за да включи пет нови държави- Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Така дава заявка за засилваща се многополярност срещу установения от Запада ред. Въпреки че САЩ вече обявиха, че не разглеждат разширяването на БРИКС като заплаха.
В същото време обаче, Аржентина официално обяви в последните дни на 2023 година, че няма да се присъедини към блока на развиващите се икономики БРИКС.
Това бе последната драматична промяна във външната и икономическата политика на новия крайнодесен популистки президент на Аржентина Хавиер Милей.
В писмо, адресирано до лидерите на членовете на алианса Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, Милей заявява, че моментът не е подходящ Аржентина да се присъедини като пълноправен член. Писмото е с дата преди 22 декември, но е пуснато от аржентинското правителство в петък, последния работен ден на 2023 г.
Аржентина беше сред шестте държави, поканени през август да се присъединят към блока и трябваше да се присъедини на 1 януари 2024 г.
Този ход дойде в момент, когато Аржентина се разтърсва от задълбочаващата се икономическа криза.
Икономическите сътресения обаче направиха мнозина в Аржентина нетърпеливи за промяна.
Милей, който определя себе си като "анархо-капиталист", приложи серия от мерки за дерегулиране на икономиката, която през последните десетилетия беше белязана от силен държавен интервенционизъм.
Последното разширяване на БРИКС се състоя през 2010 г., когато Южна Африка се присъедини и добавяйки "С" към акронима - година след създаването на блока.
ВълкСчадъР
на 02.01.2024 в 01:50:51 #15Много неща си написал но не си отговорил на въпросите ми - дай ми заместители на Интел ис АМД, Операционни системи и т.н.т. За МС-21 , да аз следя авиацията , ама с каква навигация е и КОГА е получена ;) А двигателита ПД-14 , направили си труда да им погледнеш данните и да го сравниш с Прат и Уитни или ДжЕ ? Долу горе от 80те години крадена технология, гори 13 пъти повече от еквивалента се от ПУ и ДжЕ , а за шума хич няма да говорим, те самите руснаци се ебават че е по шумен от двигателите Кузнецов на ТУ - 154 Демек, руснаците ще си лятат на самолети технология от преди 40 години ... Китай и Индия нищо технологично нямат, самите китайци си казват че без западни пазари и технологии не могат . И пак, да някоя руска, китайска или индийска технология да видим
chafeto
на 02.01.2024 в 00:21:39 #14user avatar 61446 СЛЕДВАЙ ВълкСчадъР на 01.01.2024 в 23:57:33#13 Айде пак глупости ! Къде се изместват технологиите - център на тежест? Как ? Дай пример за процесор извън Интел, АМД, Апъл М и Куалком ? А операционна система ? 500 милионната Европа с доходите и покупателната си способност е доста по не заменима от икономика базирана на износ на горива, или икономика на евтина работна ръка Ако двете сфери скъд=сат, източната ще страда 10 към 1, точно заради ипса на пазари и технологии ************************************************************************* Всичко това, което си написал би било валидно преди около двайсетина години, малко си закъснял с подобни тези. Ами ако наистина не си забелязал накъде се изместват центровете, значи трябва да се преориентираш към по-простички теми Ако за теб Китай и Индия не са фактор... Май си пропуснал факта, че Китай вече не е само прозиводител на пластмасови будилници за за 3$, касетофончета с цветомузика, гуменки и полиестерни гащи. Хайде тогава, след като европейците са толкова велики, нека си върнат производствата от Китай в Европа. Даваш ли си сметка как това би се отразило на сбестойността на продукцията им, особено без евтините енергиини ресурси от Русия и с все по изплъзващите им се ресурси (именно заради инициативи като БРИКС) от Африка, Азия и Южна Америка? Ще ти дам само един пример, който обачее много показателен накъде духа вятъра. Преди около 3 дин един от самолетите на "Яковлев" - МС-21 получи сертификация. Като самолетът е прозиведен (за разлика от първоначалния вариант) от над 95% руски компоненти, като най-големия проблем беше композитнито крило. И това под условията на 12 пакета западни санкции и водене на скъпа война. Примери мога да ти давам също така с Иран и други страни. С примера за руския самолет не искам да те убежадавам колко велика е Русия, просто ти давам пример за това, че западът постепенно бива изместван и че съществуването на останалия сват не зависи от него. Утрото ще настъпи и без петел. И пак ти задвам уместния въпрос с какво великия запад ще материализира технологиите си. Той ще намери с какво, но въпроса е на каква цена. А нали се сещаш в днешните условия на свръхконкуренция какво заначение има себестойността? Затова не бъде убеден в незаминимостта на запада и непреходността на неговата безусловна доминация.
ВълкСчадъР
на 02.01.2024 в 00:09:49 #13Еееее чафе, тук се издъни много яко, преразказвайки на Цанов едно видео от преди няколко месеца Поне си намирай по сериозни източници Как казАх и по долЕ, ВСИЧКИ искат да продават и да печелят от запада, не не им харесва контрола който упражнява тоя запад - не знам на колко си бил през 90те на миналият век, ама тази анархия която беше, всички бедни държави мечтаят за нея За да могат да си правят каквото искат ! Само вземи твоята любима ватенкастан - една дузина олигарси лапат ресурсите на държавата, а за обикновенния човек кукиш ... бил ли си там ? Та ако си направят собствена валута НИЩО няма да стане - помежду си евентуално някои стоки межа да ги търгуват така, ама на кой мутрябват милиарди рубли, или рупии ? Къде може да ги ползва ? Нали така бяхме 45 години бе, нали затова нямаше и банани , щото на никой не мутрябваха рубли нито левове ..
chafeto
на 01.01.2024 в 23:58:30 #12ВълкСчадъР Тук не става въпрос за прецакване, тук става въпрос за опит за измъкване от една система, която на практика си е колониализъм, макар и не в класичеката форма от едно време. Както вече споменах, процесът не може да бъде спрян, може да бъде забавен и то вече доста по-трудно, защото "активни мероприятия" като Ирак и Либия вече на са възможни. Знаеш ли защо има толкова американски бази по-света? Да пазят световната демокрация ли? Не, да пазят доминитета на долара. Да не би случайно някой като Кадафи и Садам да реши да го изостави. Да де, ама схемата с базите започва постепенно да не сработва, защото страни като Китай, Русия и Индия, Иран, Бразилия не са Ирак и Либия.Схващаш ли? Какво прави САЩ от началото на седемдесетте, когато се отказа от златния стандарт. Ами започна чисто и просто да печата хартия без реална стойност, дава я на другите държави и така да получва реални активи. Гениално наистина. Обаче с появата и разрастването на инициативи като БРИКС въпросната хартия ще се използва от все по-малко страни. Това би довело до спадане на разплащияната в долари, а има едно критично ниво (мисля, че беше около 40%), когато цялата схема с печатането просто ще се срине. А бъди сигурен, че завбъдеще ще има още такива инициативи на регионално ниво. И Аржентина няма как да бъде спасителния пояс. Та в тоя ред на мисли, богатия (все още) запад страшно много прилича на късния СССР, но повярвай ми, в по-кофти вариант.
ВълкСчадъР
на 01.01.2024 в 23:57:33 #11Айде пак глупости ! Къде се изместват технологиите - център на тежест? Как ? Дай пример за процесор извън Интел, АМД, Апъл М и Куалком ? А операционна система ? 500 милионната Европа с доходите и покупателната си способност е доста по не заменима от икономика базирана на износ на горива, или икономика на евтина работна ръка Ако двете сфери скъд=сат, източната ще страда 10 към 1, точно заради ипса на пазари и технологии
chafeto
на 01.01.2024 в 23:37:08 #10ВълкСчадъР Колкото до незаменимостта на западните пазари и технологии, отадвна вече трябваше да си забелязал, че "центърът на тежестта" от доста време се измества и че понятията "технологии" и "пазари" не се изчерпват със западния свят. Особено като имаме предивд как скъсването на Европа с "ватенките" помога на САЩ да я изсмукват икономически. Явно обаче въпросния запад (особено Европа) още си живее с илюзията за своята незаменимост и реши, че така ще "удуши" Русия. Не се получи. Какъв по-ясен пример, че теорията ти издиша? Осен това забравяш и една много важна подробност. Какво са технологиите без ресурси? Как ще ги материализираш, с екскременти ли?
ВълкСчадъР
на 01.01.2024 в 23:33:51 #9@chafeto Точно затова повечето се натискат, затова и Аржентина избяга И да, не им харесва западният модел защото са с вързани ръце - не могат да прецакват валути както си искат, и жална им майка ако наистина си направят собствена валута - вече имаше подобен експеримант със социалистическа валута, знеш как свърши нали ? И да, глобализацията приключва както СССР Сега обаче на богатият запад ще продават САМО наши хора - държави които се съобразяват със запада и диретно са послушни Каква мислиш че ще е далаверата Етиопия да търгува с Иран ? А Бангладеш с Алжир ? Даже няма и да споменавам за технологичната пропаст която вече започва да се усеща
chafeto
на 01.01.2024 в 23:25:16 #8ВълкСчадъР Това мение е абсолютно повърхностно. Това, че толкова страни имат желание да се присъденят към някакъв нов лагер, различен от западния (разбирай САЩ, защото останалите там не са геополитически субект)е ясен показател, че досегашното положение е в процес (вече достатъчно видим) на фундаментална промяна. М/у другото, този процес беше забавен от унищожаването на Ирак и Либия. Саддам се готвеше да взима за петрола си евро вместо долари, а Кадафи искаше да въведе като средство за разплащане в Африка т.нар. златен динар. Процесът беше забавен, но бе спрян. Затова не разичтай на Аржентина да го спре, още повече, не знаеш колко дълго ще се задържи Милей. И като имаме предвид как една голяма част от тези страни (както вече споменах) държат голяма част от ценните ресурси, че са по-голямата част (след приемането на новите) от световното население и че дават по-голямата част от БВП на света, то нещата не са толова несериозни, колкото ти се иска . Несеризоно е да твърдиш, че държавите да се натискат за члебство, защото очакват дъжд от пари там.
ВълкСчадъР
на 01.01.2024 в 23:05:46 #7@chafeto Оооо да, кандидатите са много , всеки си мисли че като се присъедини ще нагази до колене в долари ... или поне юани Нищо подобно никога няма да се случи, аржентинците умни хора го разбраха това и да не дразнят никой на запад си плюха на петите Тези държави притежават някои ресурси, ама без западните пазари и технилогии може да си ги сложат отзад ( на задното стъкло имам в предвид ) Разбеа се че щом западът може без ватенките, може и без Етиопия и без Егопет
chafeto
на 01.01.2024 в 22:48:47 #6friend Я си припомни колко бяха кандитатите и колко бяха одобрени. Не знам доколко е уместно при тази неподготвеност да гледаш чуждата такава.
chafeto
на 01.01.2024 в 22:44:54 #5friend
friend
на 01.01.2024 в 22:40:11 #4Скандолен то и Руанда да беше поискала, и нея щяха да я приемат. За Науру не знам... вероятно не е поискала.
friend
на 01.01.2024 в 22:36:49 #3скандолен Аржентина е най-бедната държава от тези които трябваше да се присъединят -------------------------------- Пак се изказа неподготвен.
chafeto
на 01.01.2024 в 22:18:09 #2ВълкСчадъР Аржентина бързо бързо разбра че това махленски съюз тип книжен тигър и си би камшика **************************************************************** Вуко, желаещите за БРИКС са достатъчно и без Аржентина и нейния нов лидер - самоотвержен пазител на долара. И не забравяй, че тези страни (една немалка част от тях) притежават една много голяма част от ценните природни ресурси. Освен това не знаеш колко време аржентина ще следва тоя път. Затова не виждам реален повод Аржентина толкова време да ти повдига евроатлантическия глобалистки морал.
ВълкСчадъР
на 01.01.2024 в 20:30:06 #1Аржентина бързо бързо разбра че това махленски съюз тип книжен тигър и си би камшика