Гърците се страхуват за парите си. Те масово източват своите спестявания от банковите сметки, като се стремят да ги скрият на сигурно място - в мазетата на банките, където са сейфовете.
Основателни ли са обаче тревогите?, пита в свой материал "Дойче веле".
"Не мога да Ви помогна. За съжаление всички сейфове са заети. Списъкът с чакащи е дълъг", пояснява услужливо служителят в атински банков филиал. Много гърци са дълбоко разколебани заради кризата. Тревогата за парите им расте в всеки изминал ден. От седмици се вихрят слухове, че Европейският съюз щял да отнеме на гърците еврото, щял да нареди завръщане към драхмите - новите банкноти отдавна били отпечатани.
Слуховете - по-силни от истината
Всички експерти причисляват тази "информация" към сферата на фантасмагориите. Страхът обаче си остава. За да спасят спестяванията си, много гърци отиват сега "в нелегалност" - а именно в трезорните помещения в мазетата на банките, където са вградени сейфовете. За един малък сейф се плаща 12 евро наем на година. Някои гърци прехвърлят спестяванията си направо в чужбина - главно в Кипър, Швейцария или Великобритания.
Според информации на Гръцката банка влоговете в гръцките банки са паднали между декември 2009 и февруари 2010 година от 271 милиарда и 300 милиона евро на 263 милиарда и 200 милиона евро, т.е. минус от 8 милиарда и 100 милиона евро. Атински банкери съобщават, че през март тази тенденция се е ускорила. Множеството слухове на финансовите пазари предизвикаха допълнителна несигурност. По данни на германското министерство на финансите не може да става и дума за ситуация, която да би могла да обоснове тревогите. Но напоследък също и еврото не можа да се възстанови и все още се намира под натиск.
Паника в Гърция
Слуховете, че правителството в Атина искало да прекрои мъчително уговорения с Европейския съюз помощен пакет и че искало да предотврати намеса на Международния валутен фонд поради тревогата от още по-строги предписания за икономии, доведоха до паническа разпродажба на гръцки държавни облигации.
За пръв път след влизането в еврозоната рендитите за облигациите с десетгодишен срок надхвърлиха 7 процента. Тази огромни рискови добавки отразяват тревогата от евентуална неплатежоспособност на Гърция. Те оскъпяват кредитите, водят до по-нататъшен растеж на планината от дългове, което пък обременява рейтинга за кредитоспособност. Всъщност с обещанието си за подкрепа европейските правителствени ръководители се надяваха на евентуално успокоение на финансовите пазари...
няоб
на 13.04.2010 в 08:15:41 #1Както вече е ясно на всички, съвременната финансово-кредитна система и икономическите механизми подхранвани от нея ТРЯБВА да се преосмислят и променят. Как обаче да накараш хората да се откажат от така удобния кредит?! Как да накараш световното банкерство да се откаже от властта над милиарди души? Как да накараш работника първо да се потруди и после да яде? А как да накараш банкера изобщо да се труди и да се лиши от милионните си заплати, изкарани от робския труд на "купените" от него души? Не става някак си... Всъщнст става. Решението, както винаги, е отдавна известно - война. Тотална, разрушителна война. Тогава дълги години растежа и въстановяването ще са истински, а не балонни. Хората ще намалеят и ще са ПРИНУДЕНИ да се трудят здраво. Банките ще са изметени от танковите снаряди а новия прочит на Майн Кампф вече ще се е случил.... Дали човечеството е толкова ТЪПО или всъщнст Хитлер е бил прав? Дали ще повтаряме грешките си до безкрай или ще се поучим от тях. Като гледам - май ще е първото... Хайл Хитлер!