Нов митнически орган на ЕС, който ще упражнява надзор върху центъра за митнически данни на ЕС и държавните митнически органи предлага ЕК в най-амбициозната и всеобхватна реформа на митническия съюз, която предлага.

Този център ще замени съществуващата митническа ИТ инфраструктура в държавите-членки на ЕС и ще спести значителни оперативни разходи. Новият орган ще помогне и за по-добро управление на риска и митническите проверки.

Предложените мерки целят да опростят митническите процеси за бизнеса и ще заменят традиционните декларации с по-интелигентен подход, основан на данни.

Реформираният митнически съюз на ЕС ще въведе ново партньорство с бизнеса, където предприятията ще могат да регистрират информацията за своите продукти и вериги на доставки в една-единствена онлайн среда - центъра за митнически данни на ЕС. Това ще даде на митническите органи пълен преглед на веригите на доставки и движението на стоките.

Предприятията ще трябва да взаимодействат само с един портал и да предоставят данните само веднъж за множество пратки. В някои случаи, най-надеждните търговци ще могат да освобождават своите стоки за обращение в ЕС без активна митническа намеса. Това ще засили вече съществуващата програма за одобрени икономически оператори за надеждни търговци.

Целта на тези нови инициативи е да подкрепят предприятията от ЕС, търговията и стратегическата автономност на ЕС. Центърът за митнически данни на ЕС ще позволи внасянето на стоки в ЕС с минимална митническа намеса, без да се компрометират изискванията за безопасност и борба с измамите.

Съгласно предложенията през 2028 г. центърът за данни ще започне да се използва за пратки, обработвани в рамките на електронната търговия, а през 2032 г. и за другите вносители (на доброволен принцип), което ще донесе незабавни ползи и опростявания. Търговците "Trust & Check" ще могат освен това да оформят целия си внос пред митническите органи на държавата членка, в която са установени, независимо от мястото на въвеждане на стоките в ЕС. През 2035 г. ще бъде извършен преглед, за да се прецени дали тази възможност може да обхване всички търговци, когато използването на центъра стане задължително през 2038 г.

По-интелигентен подход към митническите проверки

След въвеждането на новата система, според ЕК, митническите органи ще имат широк обхват над веригите за доставка и производствените процеси на стоките, влизащи в ЕС. Всички държави-членки ще имат достъп до данни в реално време и ще могат да събират информация на едно място, за да реагират по-бързо, последователно и ефективно.

Изкуствен интелект ще се използва за анализиране, наблюдение и предвиждане на проблеми, дори преди стоките да са започнали своето пътуване към ЕС. Това ще позволи на митническите органи на ЕС да насочат усилията и ресурсите си там, където са най-необходими: да спират вноса на опасни или незаконни стоки в Съюза и да изпълняват нарастващия брой законодателни актове на ЕС, които забраняват определени стоки, противоречащи на общите ценности на ЕС, например в областта на климатичните изменения, обезлесяването и принудителния труд. Новият подход също ще помогне за гарантирането на правилното събиране на мита и таксите в полза на националните бюджети и бюджета на ЕС.

За да се помогне на държавите членки да приоритизират и координират своите проверки и инспекции — особено по време на криза — информацията и експертният опит ще се обединяват и оценяват на равнището на ЕС с помощта на новия Митнически орган на ЕС, който ще действа въз основа на данните, осигурявани чрез центъра за митнически данни на ЕС. Новият режим ще подобри значително сътрудничеството между митниците и органите за надзор на пазара и правоприлагащите органи, както на равнището на ЕС, така и на национално равнище, включително чрез обмен на информация с помощта на центъра за митнически данни.

По-модерен подход към електронната търговия

С тази реформа ЕК предвижда онлайн платформите да получат ключова роля в осигуряването на гаранции, че продаваните онлайн стоки в ЕС спазват всички митнически задължения. Това представлява съществена разлика спрямо настоящата митническа система, където отговорността пада върху отделните потребители и превозвачите. Платформите ще гарантират и бъдат отговорни, че митата и ДДС се заплащат при покупката, така че потребителите да не се сблъскват със скрити такси или неочаквана документация при пристигането на пратките.

Едновременно с реформата се премахва настоящият праг, при който стоките със стойност под 150 евро са освободени от мита и от който измамниците се възползват прекомерно. С цел избягване на вносните мита, до 65% от тези пратки се въвеждат в момента в ЕС с намалена стойност.

С реформата се опростява и изчисляването на митата за най-често срещаните стоки с ниска стойност, закупувани от държави извън ЕС, като хилядите възможни категории мита се намаляват до само четири. Това значително ще улесни изчисляването на митата за малките пратки и както платформите, така и митническите органи ще могат по-добре да управляват милиардите покупки, които се внасят в ЕС всяка година в рамките на електронната търговия. Така се премахва и потенциалът за измами. Очаква се новият, специално разработен режим за електронна търговия да донесе допълнителни митнически приходи в размер на 1 милиард евро годишно.