Доставките на газ за домакинствата няма да бъдат прекъсвани при евентуална газова криза, като същевременно подобни бъдещи кризи ще бъдат по-добре управлявани.

Това става благодарение на новите процедури за координация и изискванията за взаимосвързаност на газовите мрежи в ЕС, които бяха одобрени от Европарламента като част от новото законодателство за сигурността на газовите доставки.

Новите европейски правила за сигурността на доставките на газ трябва също така да намалят уязвимостта на страните от ЕС при бъдещи проблеми в доставките, като в същото време насърчават развитието на инфраструктурата на национално и общоевропейско ниво.

Пазарните механизми остават като първи отговор на евентуална криза, но същевременно при подобен случай, продължаването на доставките към домакинствата ще бъде приоритетно.

Държавите членки могат да определят и допълнителни "защитени клиенти", като например малки и средни предприятия, училища и болници, стига те да не ползват повече от 20% от националните доставки на газ.

В следващите 2 г. държавите членки трябва да изготвят планове за превантивни действия и планове за действия при извънредни ситуации. ЕК ще има засилена роля при координирането на действията при извънредни ситуации и ще гарантира, че националните планове не застрашават сигурността на доставките към други държави членки, които също са в кризисна ситуация.

Ако възникне извънредна ситуация поради сериозно прекъсване на доставките или изключително голямо търсене, тогава засегнатите държави членки ще задействат национални планове за действия при извънредни ситуации.

Трите кризисни нива са: "ранно предупреждение", "тревога" и "извънредна ситуация".

В случай на извънредна ситуация, националните планове трябва да гарантират трансграничен достъп до съоръжения за съхранение, както и поддържането на трансграничните доставки на газ.

ЕК има правомощията да обяви извънредна ситуация в ЕС или даден регион, по искане на поне две държави членки, които вече са обявили национална извънредна ситуация.