Германската икономика става по-зависима от Китай през първата половина на 2022 г., като преките инвестиции и търговският й дефицит достигнаха нови висоти, въпреки политическия натиск върху Берлин да се дистанцира от Пекин, според проучване, видяно от Ройтерс.

В същото време растежът на германския износ за Китай отслабна значително, заяви Германският икономически институт (IW) в свое проучване, цитирайки икономисти, посочващи тенденция към увеличаване на търсенето на местното производство на китайския пазар.

"Германската икономика е много по-зависима от Китай, отколкото обратното", каза Юрген Матес, който е автор на изследването.

Той предупреди, че тази зависимост представлява политически проблем, тъй като позицията на Пекин относно войната в Украйна и военната му позиция спрямо Тайван поставят германския бизнес с втората по големина икономика в света под наблюдение.

"Въпреки тези опасности и проблеми, икономическите взаимозависимости с Китай се движат в грешна посока с огромни темпове през първата половина на 2022 г.", каза икономистът.

Проучването установи, че германските инвестиции в Китай възлизат на около 10 милиарда евро между януари и юни, далеч надхвърляйки предишната пикова стойност за шест месеца, регистрирана от началото на хилядолетието от 6,2 милиарда евро.

"Китайският пазар на продажби и печалбите, които привличат там в краткосрочен план, просто изглеждат твърде привлекателни", каза Матес.

Припомняме, че Берлин по подобен начин бе предупреждаван в продължение на години, че изпада в тежка зависимост от руските енергоносители, но германското ръководство по времето на канцлера Ангела Меркел се придържаше към позицията си, че бизнес отношенията с Русия нямат политически характер, дори и след анексията на Крим през 2014 година. Сега на фона на тежките икономически санкции срещу Русия и опитите да бъде изолирана Москва и да бъдат спрени постъпленията от петрол и газ за финансиране на войната на Путин в Украйна, Германия е една от най-тежко засегнатите страни и се подготвя за предстоящата не само една тежка зима.

Германия напът да се провали с целта си да отдели 2% от БВП за отбрана

Германия напът да се провали с целта си да отдели 2% от БВП за отбрана

Въпреки увеличението на разходите