Китайските лидери се ангажираха да модернизират индустриалния комплекс на страната, да разширят вътрешното търсене, да ограничат дълговете и рисковете в имотния сектор, както и да проведат финансови и фискални реформи, съобщиха държавните медии след ключов пленум на Комунистическата партия.
Според официалното съобщение на агенция Синхуа, което обобщава резултатите от срещата, провеждана приблизително на всеки пет години, Пекин иска да подобри социалната сигурност, здравеопазването и системите за разпределение на доходите, както и да въведе поземлени реформи. Китай ще "подобри ролята на пазарните механизми в икономиката, създавайки по-справедлива и динамична пазарна среда и оптимизирайки ефективността на разпределението на ресурсите."
В предишните официални документи беше записано, че пазарите ще "играят решаваща роля" в икономиката. Новото съобщение обаче гласи, че "ограниченията върху пазара ще бъдат премахнати, но ще се осигури ефективна регулация за по-добро поддържане на реда на пазара и коригиране на пазарните неуспехи."
В съобщението не се посочват конкретни промени, които ще бъдат внедрени, но се казва, че "задачите" трябва да бъдат изпълнени до 2029 година. Очаква се документ с по-подробни планове за политики, представен на четиридневната затворена среща на членовете на Централния комитет на Комунистическата партия, водени от президента Си Дзинпин, да бъде публикуван в следващите дни.
Пленумът беше представен от държавните медии като "епохален", и се проведе в период на финансови трудности за нарастващ брой безработни китайци и засилена опозиция срещу индустриалните политики на страната в чужбина. В комюникето беше подчертан стремежът на Китай за "нови производителни сили", термин въведен от Си миналата година, който включва научни изследвания и технологични пробиви, целящи модернизация на производството и стартиране на нова ера на висок растеж.
"Ще подобрим институциите и механизмите за развитие на нови качествени производителни сили в съответствие с местните условия," се казва в съобщението.
Второто тримесечие на годината показва по-бавен от очаквания растеж на втората по големина икономика в света, силно зависеща от индустриалното производство и външното търсене. Секторът на недвижимите имоти, засегнат от криза, и потребителските разходи продължават да разочароват.
Китай обеща да реши задълбочаващия се дисбаланс между високите нива на инвестиции и производство и слабото търсене още преди повече от десетилетие на подобен пленум. Въпреки това, вместо да насочи ресурсите към потребителите, страната инвестираше в инфраструктура и недвижими имоти, натрупвайки дългове с непосилен темп.