Световните лидери ще притиснат Европа на срещата на Г20 в Мексико за предприемане на дългогодишна стратегия за спасяване на еврото и справяне с финансовите сътресения, съобщи ndtv.com
Лидерите на страните от Г20, които държат 80% от световното производство ще участват на двудневна среща в Лос Кабос, Мексико, на която разговорите ще бъдат фокусирани върху стимулиране на растежа и откриване на нови работни места, път за подпомагане на световната икономика и излизане от кризата.
Нарастващото насилие в Сирия и изгледите за провал на плана на Кофи Анан ще бъдат обсъдени на среща между американския президент Барак Обама и руския му колега Владимир Путин.
На срещата лидерите от Г20 ще настояват да се вземат мерки с дълготрайни решения за преодоляване на кризата с публичния дълг. Те ще настояват Европа да работи за изготвянето и приемането на „пътна карта" с която за определен времеви период да се създаде финансов, фискален и политически съюз с цел постигане на гъвкавост на валутния съюз - път, който лидерите от ЕС трябва да обсъдят на срещата в края на юни.
Китайският президент Ху Цзинтао заяви през уикенда, че членовете на Г20 трябва да отговорят на дълговата криза с „ конструктивен и кооперативен начин, да окуражат и подкрепят направените усилия от страна на Европа за разрешаване на кризата и да изпратят сигнал на доверие до пазарите".
Япония подкрепи призива. „Ние ( китайският вицепремиер Уанг Кишан и аз) се съгласихме, че са необходими допълнителни усилия от страна на еврозоната и Германия за стабилизиране на Европа", каза финансовият министър на Япония Джун Азуми, след като пристигна в Мексико.
Президентът на Световната банка Робърт Зелик бе по-твърд, заявявайки, че е „абсолютно критичен момент" и предупреди Европа да не пропилява тази възможност за решителни действия.
„Чакаме да чуем от Европа какво смятат да правят", допълни Зелик.
Очаква се лидерите да потвърдят за увеличаване на защитната стена с допълнителни 430 милиарда долара от МВФ. Също така лидерите от Г20 трябва да приемат Плана за действие „Лос Кабос", който ще има за цел да помогне икономическия растеж, разкриването на нови работни места, инвестирането в инфраструктура, подпомагане на търговията и съкращаване на бюджетните дефицити.
griffin
на 18.06.2012 в 15:43:24 #1