Страни от Югоизточна Азия реагираха с тревога, след като президентът Доналд Тръмп наложи някои от най-високите досега вносни мита върху техни стоки - ход, който застрашава икономики, разчитащи силно на износа към САЩ, предава "Ройтерс".
Виетнам, който бе ударен с мито от 46%, свика спешно заседание на правителството, след което премиерът Фам Мин Чин обяви създаването на кризисен щаб. В страната са базирани производствени мощности на гиганти като Apple, Nike и Samsung, а износът към САЩ през миналата година достигна 142 милиарда долара - почти 30% от БВП на Виетнам. След новината фондовият пазар се срина с 6,7%, а националната валута - донгът - падна до историческо дъно.
Тайланд, който ще бъде обложен с 37% мито - далеч над очакваните 11%, също започва дипломатически усилия за преразглеждане на решението. "Трябва да преговаряме и да влезем в детайли. Не можем да си позволим да пропуснем целта си за БВП," заяви премиерът Паетонгтан Шинаватра. Тайланд цели 3% растеж тази година, но икономиката вече е под натиск заради вътрешен дълг и последното земетресение.
Общо шест от деветте засегнати държави в региона получиха мита между 32% и 49% - значително по-високи от тези за ЕС (20%), Япония (24%) и Индия (27%). Сред тях са Камбоджа, която е най-сериозно засегната с 49%, удар върху жизненоважния ѝ текстилен и обувен сектор, както и Малайзия, която обяви, че няма да предприема ответни мита, но ще търси решения чрез диалог с Вашингтон.
Мерките са пореден епизод в търговската политика на Тръмп, насочена към ограничаване на веригите за доставки, свързани с Китай. През последните години страни от региона печелеха от стратегията "Китай +1", при която производители прехвърляха част от капацитета си във Виетнам, Тайланд и други.
Според експерти от ING, новите мита поставят под риск до 5,5% от БВП на Виетнам и около 3% от този на Тайланд. Представители на Американската търговска камара в Ханой очакват, че ще последват нови преговори с цел смекчаване на удара.