Международният валутен фонд МВФ очаква Европа да се върне към икономически растеж през тази година, като той ще достигне 2.3%, съобщава Дойче веле.
За сравнение през 2009 г. регионът отчита спад от 4.6%. Страните с развиващи се пазари на континента излизат от рецесията и ще изпреварят по икономически растеж развитите европейски държави. Тези изводи са описани в доклада за регионално икономическо развитие на фонда.
Фискалната политика на континента трябва да бъде балансирана между стимулирането на търсенето от една страна и овладяване на държавните дефицити и дългове от друга, коментира МВФ.
Нужни са и въвеждането на структурни реформи, които да подпомогнат реалната икономика. За целта е необходима силна политическа воля, предвид тежките времена на висока безработица и неясни икономически перспективи.
Износът води възстановяването в Източна Европа, като ускорява темпа на увеличаване на БВП до 3.9% през тази година. През миналата регионът отчете спад от 6% покрай кризата.
Една от последиците на рецесията е, че все още вътрешното потребление е слабо в повечето страни в Източна Европа.
Прогнозите на МВФ за България са за нулев растеж за тази година и увеличение на БВП с 2% през 2011 г.
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 14:22:02 #7ЕТО ОЩЕ ПО ТЕМАТА КОЯТО ОТКРИХ http://borsi.blog.bg/novini/2010/10/01/shte-teglim-li-zaem-ot-mvf-i-sb.613773
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 13:00:46 #6Точно това е политиката на МВФ и СБ - Власт за корпорациите и олигарсите и мачкайте всеки друг бизнес и работническа класа.
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 12:57:56 #5а разлика от Уругвай много латиноамерикански държави опрели до МВФ и СВ не са в състояние да защитят основни и минимални човешки права на своите граждани: образование, здравеопазване, право на труд, жилище, което води и до компас в икономиките им и скачането от една криза в друга. Олигархичните модели никога не са можели да работят и ако Ейпъл са възникнали в гараж и сега неговите основатели са едни от хората притежаващи 90 % от богатството в САЩ, то Ейпъл никога не биха възникнали в страна командвана от МВФ, СБ или в страна от олигархичен тип като бедните страни в Латинска Америка или България. Би възникнал само в страна с либерална икономика, а МВФ, СБ - либерализъм и просперитет е все едно свиня и космос. Самата нелиберална политика, добра по принцип се изражда драстично, като права се дават само на монополи, държавна администрация и политическа върхушка. Китайците имате една чудесна древна поговорка за случая "Богатият не дава на бедния да запали и лампа, а сам подпалва цели къщи. МВФ и СБ палят цели страни пазейки само олигархичния модел за сметка на икономическото развитие, либерализма и социалния просперитет. Тук лесно може да отрием и отговора за проблемите в България, както и защо от 1991-1993 година насам (когато имахме по-голям растеж и развитие и от Чехия), имахме само един много кратък период на свободно предприемачество, неограничено от администрация с абсурдни изисквания и разпоредби и ниска безработица (под 3 %), се влошаваме все повече и все по-малко хора се заемат да правят бизнес по простата причина, че държавна политика е да се пречи (Както бе казал Петьо Блъсков в присъствието на Валентин Моллов в 1994 г. на една среща на ССИГ "Не може всеки гащник да иска да става бизнесмен! Тези които ще правят бизнес се знаят, а другите ще бачкат за заплата всеки месец иначе-е-е-е...). Липсата на съпричастност, свобода и солидарен общ интерес на по-голямата част от нацията, не позволява висока ефективност на политиката, а от там спиралата отново се завърта към икономиката която при слаба политика стагнира, ставайки отново жертва на бюрокрация и корупция. Точно това е политиката на МВФ и СБ - Власт за корпорациите и олигарсите и мачкайте всеки друг бизнес и работническа класа.
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 12:54:47 #4Малко справка за поразиите на двете организации: В Латинска Америка благодарение на МВФ и СБ броят на бедните почти се удвоява през периода 1980-2001 г., като от 120 нараства на 220 милиона. Страните не само не излизат от кризите си, но и те се задълбочават, като в страни като Аржентина например вилнеят корпорации като Енрон, вследствие на което поради подарените им монополи, започват проблеми с тока, а в Буенос Айрес водата от градската мрежа от питейна преди това, се превръща в някаква мътилка пълна с бактерии. Въпреки всичко Енрон фалира, защото на глупака и 200 компании да му подариш и цели държави, пак си е глупак и пак ще фалира, проблема е, че преди това, ще съсипе всичко наоколо. В Манагуа столицата на Никарагуа, започва режим на тока, 4 часа има 4 няма. Бразилия тази богата страна, вместо да заеме подобаващото и се място, влошава икономическите си показатели, а и без това огромната неграмотност там, която и без това е бич за икономиката и, нараства осезаемо като % поради желанието на МВФ и СБ да те режат точно тези пера които биха водили до растеж. Отделно, в страните под диктат на СБ и МВФ престъпността рязко скача. Въпреки неуспехите си през десетилетията, МВФ и СБ не променят условията на програмите си. Това е лесно обяснимо. В такива организации няма нито един практик, но е пълно с теоретици и парашутисти според квотите. Идеите на двете организации се оказват неприемлива в страна като Уругвай - с традиции в работническото законодателство, стабилна банкова система (подобна на тази в Швейцария), една от най-благоустроените страни в Латинска Америка що се отнася до здравеопазване и образование. Медицинското обслужване и образованието в страната са на добро ниво и са повсеместно достъпни. Страната има добър жизнен стандарт и ниски нива на корупция. Стандартът на живот е по-висок от този на много страни в Източна Европа, особено на Балканите. Когато Уругвай показва среден пръст на МВФ веднага е наречен от емисарите на МВФ “полусоциалистически”. Е, нека са социалисти щом са Швейцария на Латинска Америка. Днес Уругвай се слави с добър жизнен стандарт, ниска престъпност и просперираща икономика, за разлика от нас.
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 12:50:14 #3Мерките за структурни реформи и "икономическо стабилизиране", предписвани от Международния валутен фонд и Световната банка, хвърлят народите в мизерия, а икономиките в колапс, като след тях често ефекта е дълготраен, защото и двете институции наблягат на рязане на разходи които водят до растеж (образование и медицински услуги, а не казват и дума за намаление на административния апарат и антимонополно законодателство, нещо което би спомогнало една страна да излезе от криза и да си плаща дълговете). За това и и МВФ например никога не се е ползвал с популярност в Япония, която категорично е отказвала заеми от него, дори след разрухите на Хирошима, Нагазаки, половин Япония в развалини и колапса в икономиката и след войната. Напротив, Япония избира съвсем друг път на финансиране, който е много по-плодотворен пред препоръките и условията на МВФ.
LEVSKI27
на 21.10.2010 в 12:47:29 #2ВРЕМЕ Е ДА ЗАКРЕИМ ЗАГРОБАЩОТО НАРОДИ И ДЪРЖАВИ МВФ
boris
на 21.10.2010 в 12:46:10 #1МВФ: Европа се връща в играта.......която се играе по свирката на МВФ