Европейските финансови министри се събраха в Брюксел, за да обсъдят подробностите около спасителния заем в размер на 85 млрд. евро, който Ирландия поиска, за да се справи с дефицита, съобщи БиБиСи.
В белгийската столица са както представители на страните от еврозоната, така и топ финансистите на останалите страни-членки на ЕС.

В събота хиляди протестираха в Дъблин срещу мерките, предложени от ЕС и МВФ, както и срещу проектобюджета за следващата година.

Срещата между 16 министри от еврозоната и представителите на трите страни извън нея, които са предложили помощ на Дъблин (Великобритания, Швеция и Дания) ще бъде последвана от втора с участието на всички 27 финансови министри от ЕС.

Евросъюзът и МВФ постигнаха договореност по финансовите параметри на плана, но целта на днешната среща е да бъдат дадени положителни сигнали на пазарите преди отварянето им в понеделник. Предполага се, че споразумението ще бъде скицирано до неделя вечерта.

Заемът ще е от няколко източника, като се очаква условията на МВФ да са най-приемливи.

Според местни медии, лихвата по заема може да достигне 6,7%, което е значително повече от предложеното на Гърция по-рано през годината.

Министърът на съобщенията Иймън Райън заяви, че преговорите по отношение на лихвата все още не са приключили. „Крайният размер на заема трябва да бъде такъв, че да можем да го върнем", обясни той.

Пакетът от мерки за справяне с дефицита, обявен в сряда от премиера Браян Кауън, включва намаляване на минималната заплата, намаляване на държавните служители и вдигане на данъците с цел да бъдат спестени 15 млрд. евро през следващите години. Мерките все още не са гласувани от парламента, но предизвикаха вълна от протести.

В събота около 75 000 души участваха в шествие до мястото, където е била обявена независимостта на страната през 1916г.
Говорител на профсъюзите заяви, че протестът цели да покаже, че правителството не се ползва с подкрепата на гражданското общество в Ирландия. Според демонстрантите, суровите мерки ще унищожат всякакъв шанс за икономически растеж в страната през следващите години.

Според Джоан Бъртън от лейбъристката партия, правителството е трябвало да отстоява интересите на държавата по време на преговорите с ЕС и МВФ. „От първия ден на кризата управляващите поставят интересите на банките и инвеститорите над тези на хората", подчерта той. От „Шин Фейн" също осъдиха действията на Кауън.

Въпреки натиска, премиерът настоява, че пакетът с мерки срещу дефицита и приемането на бюджета за 2011г. са ключови стъпки за възвръщането на доверието в Ирландия.