Групата ОПЕК+ от водещи производители на петрол не вижда необходимост от по-нататъшни съкращения на производството на петрол въпреки по-ниското от очакваното търсене от страна на Китай. Това заяви руският вицепремиер Александър Новак, цитиран от "Ройтерс".

Той обаче уточни, че организацията винаги може да коригира политиката си при нужда.

Новак посочи, че Русия е постигнала целевия си добив този месец, след като обяви съкращения от 500 000 барела на ден, или 5% от производството си на петрол, до края на годината.

Русия е част от групата ОПЕК+ на страните производителки на петрол, които по-рано този месец обявиха общо намаление от около 1,16 милиона барела на ден - изненадващо решение, което Съединените щати определиха като неразумно.

Световният глад за петрол постави рекорд през декември

Световният глад за петрол постави рекорд през декември

Търсенето на суровината скочи с 1,3 милиона барела на ден през последния месец на 2022 г.

Новак заяви, че се очаква руският добив на нефт и газов кондензат да намалее до около 515 милиона тона (10,3 милиона барела на ден) през тази година от 535 милиона тона през 2022 г.

Запитан дали ОПЕК+ трябва да намали допълнително производството си поради падащите цени на петрола, Новак отвърна: "Разбира се, че не, защото взехме решението за намаляване едва преди месец и то ще влезе в сила от май за страните, които са се присъединили".

Той посочи, че възстановяването на търсенето на петрол в Китай след пандемията от COVID-19 е "вероятно по-ниско", отколкото са очаквали анализатори и експерти.

Новак отбеляза, че ОПЕК+ не очаква недостиг на петрол на глобалния пазар след намаляването на производството, въпреки че Международната агенция по енергетика предупреди, че има риск да се изостри дефицитът на предлагане, очакван през втората половина на годината.

Цената на петрола се възстановява

Цената на петрола се възстановява

Brent се търгува по $84,95, а WTI - по $80,41 за барел след резкия вчерашен спад

"Моето мнение е, че сега пазарът е балансиран, като се вземат предвид решенията, взети по-рано, и намаленията, които видяхме в други страни", посочи той.

След тежките санкции на Запада срещу Москва заради Украйна, Русия запази своето производство и износ на петрол, като увеличи продажбите на енергийните си продукти извън Европа - нейния традиционен пазар за доставки на петрол и газ.

Новак заяви, че тази година Русия ще пренасочи към Азия 140 милиона тона нефт и петролни продукти, които иначе биха се насочили към Европа. Той допълни, че Русия ще достави между 80 и 90 милиона тона петрол и петролни продукти на Запада през 2023 г.

Запитан за мнението му относно бъдещата посока на цените на петрола, руският вицепремиер заяви, че не може да предвиди цените, които се движат около 80 долара за барел - далеч под пиковите стойности от доста над 100 долара през миналата година.

Пазарът се повиши, след като ОПЕК+ обяви изненадващите съкращения, но впоследствие отслабна заради опасенията относно рецесията и въздействието, което би оказала върху търсенето.

Евтиният руски петрол срина вноса на ОПЕК за Индия

Евтиният руски петрол срина вноса на ОПЕК за Индия

Делът на ОПЕК във вноса на петрол за Индия спадна до 22-годишно дъно