Обществените сгради в Германия ще станат по-хладни, а улиците - по-тъмни тази зима, съобщава "Ройтерс".

Това предвиждат енергоспестяващите мерки, одобрени от правителството днес, като част от усилията за защита на националните газови резерви, за да се компенсират намалените доставки от Русия.

Руският газов гигант "Газпром" намали газовите потоци за Германия през газопровода "Северен поток 1" до едва 20% от капацитета, позовавайки се на технически проблеми. Берлин определи този ход като политически мотивиран заради санкциите, наложени от ЕС срещу Русия след нейната инвазия в Украйна.

С новите мерки германските управляващи се надяват да намалят потреблението на газ с около 2%.

"Като цяло мерките пестят енергия. Но не до такава степен, че да можем да седнем и да кажем: "Вече става", уточни министърът на икономиката Робърт Хабек след заседанието на кабинета.

Германия няма да успее да натрупа достатъчно газ за зимата

Германия няма да успее да натрупа достатъчно газ за зимата

Страната я очакват най-малко две тежки зими

По данни на ведомството новите правила биха могли да спестят общо около 10,8 млрд. евро на германските домакинства, компании и на публичния сектор през следващите две години.

От 1 септември обществените сгради - с изключение на социални заведения, като болници - ще се отопляват до максимум 19 градуса по Целзий, като отоплението може да бъде изключено изцяло в коридорите и фоайетата.

Сградите и паметниците вече няма да бъдат осветявани с чисто естетически цели, а на фирмите може да бъде забранено да поддържат витрините си осветени през нощта.

Предвижда се и забрана за отопление на частни басейни.

"Северен поток" работи с 20% от капацитета си

"Северен поток" работи с 20% от капацитета си

Проблеми с руските енергийни доставки

Беше одобрено и законодателство за приоритизиране на енергийния транспорт по част от железопътните мрежи на страната.

До тази мярка се стигна след седмици на критично ниски нива на водата на река Рейн, което наруши логистиката и допълнително засили енергийните проблеми на Германия, тъй като индустрията временно преминава към повече електроенергия от въглища и петрол поради недостига на енергийни доставки от Русия.

Берлин работи и за изграждането на два терминала за втечнен природен газ на брега на Северно море, за да помогне за увеличаване на съхранението на газ за зимата.