Победата на Доналд Тръмп може да е политическа полза за унгарския лидер Виктор Орбан, но що се отнася до икономиката, Тръмп е лоша новина за Унгария - засилва инфлационните рискове поради слабия форинт и по-ниското производство поради възможни мита върху европейския автомобилен сектор, съобщава "Ройтерс".

С форинта, който вече е на заден ход след най-новото понижение на лихвените проценти от Унгарската централна банка през септември, зашеметяващата победа на Тръмп изпрати най-зле представящата се валута в Централна Европа до нива, наблюдавани за последно през 2022 г., когато банката предприе спешни повишения на лихвените проценти.

Някои стратези и мениджъри на фондове твърдят, че това може да е само прелюдия към по-големи спадове, ако Тръмп, който описва митата като "най-красивата дума в речника", изпълни предизборните си обещания за по-високи мита за Китай и Европа.

"Победата на Тръмп на изборите добавя нови рискове за Унгария", заяви Роджър Марк, анализатор във фонда Ninety One. Той обаче посочи, че движенията на форинта след изборите в САЩ са били "много по-добри от очакваното" въпреки първоначалните спадове.

Унгарската икономика изпадна в рецесия

Унгарската икономика изпадна в рецесия

След като шест месеца подред БВП е с отрицателни стойности

"Като много отворена икономика, тясно свързана с европейския автомобилен сектор, унгарският форинт може да попадне под нов натиск", отбеляза Марк. "Това може да попречи на намаляването на лихвените проценти и дори да доведе до възможни повишения на лихвите през следващите месеци".

Европейската комисия вече е започнала да моделира въздействието върху блока като цяло и върху онези страни, които вероятно ще бъдат най-силно засегнати. Сред тях може да са големият производител на автомобили Германия и Италия - вторият по големина износител от ЕС за Съединените щати.

Централна Европа има дълбоки търговски връзки с Германия и нейния автомобилен сектор - регионът изпраща между 20% и 30% от износа си към най-голямата икономика в Европа, която вероятно ще бъде по-засегната от митата на САЩ, отколкото други страни членки на еврозоната.

До 7 ноември инвеститорите бяха оценили почти цялото облекчаване на лихвените проценти в Унгария за 12-месечен хоризонт в сравнение с намаления на стойност около 140 базисни пункта, прогнозирани в края на септември - определено най-голямото отдръпване в Централна Европа.

Стратегът на Societe Generale Марек Дримал посочи, че въпреки че все още поддържа най-високата базова лихва в ЕС от 6,5%, Централната банка на Унгария вероятно е прекалила с облекчаването на лихвите на фона на несигурността, свързана с изборите в САЩ и предстоящата смяна на ръководството в банката.

Орбан приветства победата на Тръмп с надежда за "нова златна ера" за Унгария
Обновена

Орбан приветства победата на Тръмп с надежда за "нова златна ера" за Унгария

Той използва срещата на европейските лидери в Будапеща да се предложи като посредник между тях и Тръмп

Изправено пред слаба икономика, правителството на Орбан многократно е оказвало натиск върху централната банка да намали рязко лихвените проценти, докато Орбан се подготвя за избори през 2026 г., които може да са ожесточени.

Министърът на финансите Михали Варга, който се очаква да наследи критика на Орбан Гиорги Матолски като гуверньор през март, заяви, че инфлацията трябва да бъде основен приоритет на банката, но тя трябва и да "си сътрудничи" с правителството по отношение на икономическата политика.

Някои инвеститори се опасяват, че съгласуваното с Орбан политическо мнозинство може да доведе до по-рязко намаляване на лихвените проценти, за да стимулира растежа преди изборите, да удари форинта и да подклажда инфлацията, която миналата година достигна най-високите нива в ЕС от над 25%.

"Следващият гуверньор ще трябва да направи избора между укрепване на доверието и независимостта на централната банка, като се съсредоточи върху нейната основна цел - постигане на ценова стабилност, или да се поддаде на растящия политически натиск за подкрепа на икономическия растеж", посочи Виктор Сабо, фонд мениджър.

"Очакваме унгарският форинт да остане под натиск през прогнозния хоризонт поради риска от митата на САЩ, местната геополитика и слабото икономическо представяне", съобщиха икономисти от Barclays.

"Форинтът остава най-уязвимата валута в Централна и Източна Европа към рисковете, свързани с глобалната търговия на фона на фокуса ѝ върху производството на автомобили и високата експозиция към китайски инвестиции".

Орбан: Победата на Тръмп ще принуди Европа да преосмисли подкрепата си за Украйна

Орбан: Победата на Тръмп ще принуди Европа да преосмисли подкрепата си за Украйна

Според него, Европа не може да понесе тежестта на войната сама и ако американците преминат към мир