Основният проблем на американската икономика се явява нарастващият бюджетен дефицит на страната. Това съобщиха от Националната асоциация по бизнес икономика (NABE), анкетирала 47 водещите икономисти, членове на организацията.

На второ място в класацията се нареждат отделните щати и местните администрации. Експертите сочат, че превишаването на  разходите на чиновниците над доходите представлява по-голяма опасност от ръста на безработицата в страната или инфлационните рискове.

По данни на NABE бюджетният дефицит на САЩ за текущата фискална година, която приключва през месец септември, ще бъде в размер на 1.4 трилиона долара. При подобно проучване, направено през ноември миналата година, икономистите предположиха, че разходите ще превишават доходите с не повече от 1.1 трилиона долара. Според администрацията на президента Барак Обама дефицитът ще представлява 1.65 трилиона долара, което е 10.9% от БВП на страната.

Според очакванията горната граница на държавния дълг от 14.29 трилиона долара ще бъде достигната през месец май. За да се вдигне „летвата", е необходим специален законопроект, който Сенатът да одобри.

Като цяло икономистите дават по-оптимистични прогнози, в сравнение с ноемврийските. Ако в края на 2010 година те оценяваха вероятността от повторна рецесия на 8%, то сега този процент е спаднал на 1. Освен това според тях БВП на САЩ през текущата година ще нарасне с 3.3%, а не с 2.6%, както предполагаха по-рано.