
Като водещ мотив за агресивните разпродажби на долари снощи и по-рано днес, се изтъква опасността САЩ да влязат в нова "търговсkа война", този път с Китай.
Снощи - 18 ноември, от търговкият департамент на САЩ оповестиха, че се обмисля въвеждането на квоти за вноса на китайска текстилна продукция и финансовите пазари изтълкуваха това като опасен знак, че протекционистичната политика на САЩ, започнала още преди около 20 месеца с повишването на митата за европейската стомана, ще доведе до забавяне на икономическото възстановяване и до сериозно напрежение между САЩ и неговите основни търговски партньори.
Това отново изведе на преден план основните опасения, свързани с огромният дефицит по текущите сметки на САЩ, тъй като за неговото финансиране са нужни около 1.5 млрд. долара на ден чуждестранни финансови инвестиции, вливащи се в американската финсова система.
А Китай беше един от водещите "инвеститори" по този показател, като китайските вложения в американския дългов пазар са доста големи по обем и едно затягне на отношенията между двете страни може да се отрази негативно главно върху САЩ и да доведе до отлив на чуждестранни капитали, което вече се забелязва ясно през последните 1-2 месеца.
Друга водеща причина за спада на долара е и продължаващата криза в Ирак и невъзможността на американската администрация да се справи с терористичните атаки там, както и новото активизиране на Ал Кайда след последния атентат през миналия уикенд в Истанбул.
Според икономисти и анализатори американският президент Буш е "готов на всичко", в т.ч. на търговска война и изкуствено отслабване на долара, за да разреши проблема с високата американска безработица, преди да се кандидатира за втори президентски мандад в края на следващата година.