Русия планира за започне да продава газ на Китай едва през 2015 година.

Споразумение за доставките ще бъде подписано до средата на 2011 година, съобщи вицепремиера Игор Сечин, който е част от делегацията на посещението на президента Дмитрий Медведев в Китай.

Сечин допълва, че и след проведените преговори вчера и днес продължават да се съгласуват отделните параметри.

По думите му Русия е готова напълно да обезпечава нуждите на Китай за природен газ. Повече подробности обаче вицепремиерът отказа да съобщи. Според енергийния министър Сергей Шматко всички параметри на доставките са съгласувани вече, с изключение на цената.

Както отбелязват експерти, именно цената на газа е препъни камък, който не позволява на Русия и Китай да сключат споразумение вече много години.

Бяха изказани редица надежди поне този път, с визитата на президента Дмитрий Медведев, да може да се повлияе на договарянето.

Първите споразумение между „Газпром" и китайската CNPC бяха подписани още през 2004 година, а две години по-късно беше подписана и пътна карта.

Представители на Газпром, а включително и премиерът Владимир Путин, не веднъж са заплашвали, че ще пренасочат газовите потоци от Европа към Китай - изявление, което не веднъж е будило изумлението сред западните политици.

Газпром по принцип има сключени дългосрочни договори с много от европейските страни. Едно разваляне на контрактите би довело до изключително големи загуби и заплащане на компенсации от страна на руския монополист.

И сега обаче в нито един от подписаните документите не се фиксира цена на природния газ и евентуални обеми за доставките.

Китай отказва да купува газ на високи цени, а  от своя страна „Газпром" няма намерение да намалява предложеното.

Цената според анализатори трябва да бъде под 200 долара за 1000 кубически метра. „Газпром" вече продава в Европа на цена по 305 долара. За да не се постигне споразумение вина има и фактът, че към момента в Китай няма остър недостиг от газ, въпреки че потреблението непрекъснато нараства.

В момента Китай получава газ от Австралия и Катар на цена около 145 долара за 1000 кубически метра. Съвсем скоро доставчици на Китай станаха и страните от Централна Азия