Правителството на Барак Обама е готово да сключи най-голямата в историята на САЩ сделка за доставка на въоръжение.
Стойността на сделката е 60 милиарда долара, по информация на The Wall Street Journal.
Официално сделката обаче не е потвърдена, пише Mig.news.
Според информацията американското ръководство се задължава да достави на Саудитска Арабия супермодерни изтребители, а също и вертолети, кораби и система за противоракетна отбрана.
В това число влизат и 84 усъвършенствани бойни самолета F-15. Освен това в контракта влиза клауза за модернизация на 70 самолета от същия тип, които се намират вече на въоръжение на Саудитска Арабия.
Планира се също така да се доставят на Риад 70 хеликоптера „Апачи", 72 „Черен ястреб" и „Сикорски" UH-60). Към военновъздушната техника има също и 36 леки многофункционални хеликоптера Defender, които се използват от полицията, патрулните и спасителните служби.
Противоракетната система ще е от същия тип, с каквато наскоро се сдобиха Обединените арабски емирства.
Сделката ще обезпечи 75 хиляди работни места във американския военнопромишлен комплекс, отбелязва The Wall Street Journal.
По мнението на Вашингтон сделката по никакъв начин не представлява заплаха за Израел и не може да помрачи традиционно топлите отношения между двете страни, тъй като не предвижда доставка на оръжие с далечен обсег на действие.
А и - в същото време когато Саудитска Арабия получава изтребители F-15, Израел ще получи F-35.
В близката една седмица контрактът ще бъде предаден на утвърждаване в Конгреса.