Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън и републиканците в Конгреса към неделя все още имат неразрешени въпроси относно повишаването на тавана на федералния дълг от 31,4 трилиона долара. И двете страни определиха предложенията на другата като твърде крайни, съобщава "Ройтерс".
Длъжностните лица не се срещнаха в събота, след като две срещи приключиха в петък без напредък, а преговарящите казаха, че не са сигурни кога ще се проведат нови преговори. Не е ясно дали в неделя ще има нова среща.
Припомняме, че остават по-малко от две седмици преди 1 юни, когато Министерството на финансите на САЩ предупреди, че федералното правителство може да не е в състояние да плати всичките си дългове. Това би предизвикало неизпълнение, което може да причини хаос на финансовите пазари и скок на лихвените проценти.
Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер отбеляза в изявление, че Байдън и републиканският председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти са се съгласили, че всяко бюджетно споразумение ще трябва да бъде двупартийно и обвини републиканците, че предлагат предложения твърде надясно, за да минат в Конгреса.
В изявлението от събота вечерта се казва, че екипът на Байдън е готов да се срещне по всяко време. Байдън каза, че все още вярва, че дефолтът може да бъде избегнат.
Късно събота следобед Маккарти каза пред репортери в Капитолия, че не смята, че преговорите могат да продължат напред, докато Байдън не се върне в страната от срещата на Г-7 в Япония. Той обвини демократите, че са заели позиция, която е твърде крайна спрямо левицата.
"За съжаление, Белият дом се върна назад", каза Маккарти, добавяйки, че "социалистическото крило" на Демократическата партия изглежда контролира.
Офисът на Маккарти не отговори веднага на искане за коментар относно изявлението на Белия дом.
Байдън е насрочил пресконференция след посещението си на Г-7 в Япония за неделя, 21 май, където ще представи нова информация за състоянието на преговорите.
chafeto
на 21.05.2023 в 14:58:00 #3godoro Ммдааа. От началото на седемдесетте (когато се отказаха от златния стандарт) американците дават зелена хартия (стойността на една сто доларова банкнота казват, че е около 40 цента), а срещу нея получават реални активи. Гениално наистина. Обаче тази система все по-малко ще работи, защото виждаме, че различни страни постепенно спират да се разплащат в долари. Въпрос на вереме е да се появи и нова "резервна" валута, въпреки че според мен още е рано за това. Та процесът е бавен и може да бъде забавен (както се случи с разрушаването на Ирак и Либия), но не може да бъде спрян. Ианче големи дългове от такъв мащаб могат да бъдат занулени със световна война.
godoro
на 21.05.2023 в 12:20:43 #2САЩ отдавна са фалирали.Само Китай ако си поискат /осребрят /парите,жална им майка,но стремглаво вървят на там.Тая т.н. резервна валута приета на политически и на привиден икономически на базата на разрухата след ВСВ принцип вече не върви и за това им трябва разруха.Щатите живеят на гърба на чуждото страдание,което съответно самите те инцеират и моделират.
Ачката
на 21.05.2023 в 05:18:44 #1Припомняме, че остават по-малко от две седмици преди 1 юни, когато Министерството на финансите на САЩ предупреди, че федералното правителство може да не е в състояние да плати всичките си дългове. Това би предизвикало неизпълнение, което може да причини хаос на финансовите пазари и скок на лихвените проценти. ----------------------------- Този дълг така или иначе е невъзвращаем. Дифолтът е ясен. Не е ясно само как ще опитат да го замажат. Най-логичното е да увеличат тавана на дълга към момента, а нататък ще му мислят. Но едно е точно - САЩ няма да връща тези пари. Нормално мислещи хора не биха взели толкова много, ако смятаха да ги връщат.
Това доказва, че ФЕД е държава в държавата и ,но също и ,че предстоят интересни годинки за долара. А тези финансови катаклизми, те не са по-малко страшни от война. Помним у нас през 1996/1997 що народ си надяна въжето от безиходица.