За никаква финансова криза не може да става дума на този етап. Това заяви пред Нова бившият финансов министър проф. Христина Вучева във връзка със срива на курса на лирата и появилите се страхове от нова световна финансова криза.
"Очакванията са, че няма да последват сътресения за европейските банки. За нас е изключено да очакваме отрицателни последици. Не е отминала опасността за самата Турция", обясни експертът.
По думите на Вучева би било опасно, ако сривът на лирата се задълбочи и това се отрази в дълбока инфлация. Това би довело до безработица и спадане на доходите.
Вучева обаче е на мнение, че южната ни съседка няма да позволи това и до там няма да се стигне.
Темата коментира и директорът на Европейския съвет за външна политика в София Весела Чернева. Според нея Турция скоро ще смени тона в добрия смисъл.
"Турция ще бъде по-склонна на договорки с Европа, защото Турция наистина има нужда от средства... На Ердоган ще му трябват много пари, за да стабилизира банките", допълни тя.
Двете събеседнички подкрепиха тезите си с пример - освобождаването на гръцките военнопленници от затвора в Турция.
Друго мнение изказа финансовият анализатор Димитър Чобанов. Според него заради спада на лирата българският износ за Турция спада, докато вносът на турски стоки у нас се увеличава.
По думите му за първите четири месеца на годината България вече е с дефицит в износа си към Турция, а страната е четвъртата най-важна държава за износ, както и първата извън ЕС.
Това обаче било изгодно за българския потребител - живеещите близо до границата могли да пазаруват по-изгодно в южната ни съседка.