Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви на 2 април световните реципрочни мита по време на събитие в Белия дом, съобщават "Ройтерс" и Politico. Те влизат в сила на 5 и 9 април.
"В много случаи приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията. Ние субсидираме много страни и ги поддържаме и поддържаме в бизнеса", каза Тръмп за търговските партньори, по-специално Мексико и Канада.
"Защо правим това? Най-накрая поставяме Америка на първо място. Търговските дефицити вече не са просто икономически проблем. Те са национална извънредна ситуация", допълни американският президент.
Той обяви 2 април за "Ден на освобождението".
Тръмп показа и таблица с новите ставки, наложени в повечето страни. Те варират от 10% до 49 процента. По-висока ставка се налага върху онези държави, които се считат за "лоши" партньори.
Така, например, за Европейския съюз митата са 20%, за Китай - 34%; Великобритания - 10%; за Украйна - 10%. Ключови партньори като Индия са с 26 процента добавена ставка, Южна Корея - 25 процента и Япония - с 24 процента.
За Китай процентът се обяснява с предполагаемата му роля във веригата за доставки на незаконен фентанил.
Южна Корея вече обяви, че работи върху спешни мерки в отговор.
Русия отсъства от списъка със страни с наложени мита.
Министърът на финансите Скот Бесент каза в интервю за Fox News, че Русия не е включена в списъка на страните, насочени към нови търговски мита, тъй като санкциите на САЩ вече ефективно са спрели двустранната търговия.
Същото се отнася за Куба и Северна Корея.
С няколко изключения, въз основа на графиките, които Тръмп прочете, ставката, наложена от САЩ на повечето страни, беше около половината от това, което тези страни таксуват.
Има някои изключения, при които САЩ таксуваха точните ставки, които тези страни таксуваха, според графиката.
"Това не е пълна реципрочност, тя е добра реципрочност", каза Тръмп.
Европа ще отговори на вероятното прилагане на мита от президента на САЩ Доналд Тръмп по пропорционален начин, но няма да ескалира напрежението при никакви обстоятелства. Това заяви френският министър на индустрията Марк Ферачи.
"Европа винаги е била на страната на преговорите и успокояването на нещата, защото търговските войни, знаете, произвеждат само губещи", изтъкна той.
Световните лидери реагираха на новината.
Италианският премиер Джорджа Мелони предупреди по-рано отново да се работи за избягване на митата, тъй като ще навредят на икономиката не само на нейната страна.
"Ще направим всичко възможно, за да работим за постигане на споразумение със Съединените щати, с цел избягване на търговска война, която неизбежно би отслабила Запада в полза на други глобални играчи"., коментира тя след решението.
"Испания ще защити своите компании и работници и ще продължи да бъде ангажирана с отворен свят.", заяви премиерът Педро Санчес.
Ирландският премиер Майкъл Мартин каза, че митата са "лоши за световната икономика" и ще навредят на трансатлантическите отношения. "Не виждаме оправдание за това", каза Мартин. "Стоки и услуги на стойност над 4,2 милиарда евро се търгуват ежедневно между ЕС и САЩ. Нарушаването на тази дълбоко интегрирана връзка не е от полза за никого."
Шведският министър-председател Улф Кристерсон имаше подобни коментари, твърдейки, че тарифите противоречат на "свободното предприемачество и конкуренцията", които "положиха основите на успеха на Запада".
"Американците могат да слушат музика в шведския Spotify, а ние, шведите, можем да слушаме същата музика на нашите американски iPhone. Затова дълбоко съжалявам за пътя, по който са поели САЩ, опитвайки се да ограничат търговията с по-високи мита", каза той.
Полският премиер Доналд Туск призова за "наистина и истински реципрочни тарифи" между Европа и САЩ. "Необходими са адекватни решения", добави той.
Външният министър на Дания Ларс Льоке Расмусен - който тази седмица упрекна Вашингтон за агресивната му реторика за завземането на контрола върху Гренландия, самоуправляваща се датска територия - каза, че "всички губят" в търговската война между САЩ и Европа.
Британският министър на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс предупреди: "Имаме набор от инструменти на наше разположение и няма да се поколебаем да действаме", като добави, че Лондон все още ще търси по-добра сделка със САЩ. "Никой не иска търговска война и нашето намерение остава да осигурим сделка", каза той. "Но нищо не е изключено и правителството ще направи всичко необходимо, за да защити националния интерес на Обединеното кралство."
Австралийският премиер Антъни Албанезе коментира, че решението на Вашингтон "не е акт на приятелство", но изключи налагането на реципрочни мита.
Основните партньори на САЩ Канада и Мексико обаче не подлежат на новите мита, казаха служители на Белия дом в сряда. По-рано Тръмп наложи 25% мита върху вноса от двете страни, с по-ниска ставка върху канадската енергия.
Forrest Gump
на 03.04.2025 в 15:25:36 #6БГ износ за щатите се срина
shtimpo
на 03.04.2025 в 14:02:21 #5От политик човек да чака решение… Празни дрънканици - в изобилие
stoyanv
на 03.04.2025 в 13:36:20 #4Хайде, български икономисти -анализатори, бъдете смели и покажете истинските си знания. Какви точно ще бъдат щетите за България с 20% тарифи?Ще има ли 20% доплащане за вече платените но недоставени самолети F16? Ще има ли поскъпване и на какво?Ще настояваме ли Европа да е бърза и защити интересите на европейските народи?Ще стигнат ли парите в бюджета? Бъдете конкретни и прецизни. Не изчаквайте! Всички страни по света съобразяват. Нашите наблюдатели и министъра на икономиката какво правят?
dyado-yotso
на 03.04.2025 в 07:41:59 #3Ще има един прекрасен ден на освобождението - освобождението от Тръмп и неговата шайка зловредни некадърни миньони.
critic
на 03.04.2025 в 03:00:57 #2Ще има един прекрасен "Ден на освобождението" на борсата като отвори.
ВълкСчадъР
на 03.04.2025 в 00:27:17 #1Демек - засилва се анти перчемската коалиция Сега наистина ще започнат да му правят на пук