Решението на Европейския съюз да наложи забрана за внос на петрол от Русия доведе до рязко покачване на цената на този продукт, информира Руската служба на Би Би Си.

Във вторник цената на петрола сорт Брент надхвърли 123 долара за барел, най-високата стойност от два месеца.

Във връзка с войната в Украйна цената на петрола и газа вече се е увеличила значително, защото страните от ЕС са 27% зависими от вноса на руски петрол и 40% от руския газ.

Тъй като Европа все още не е намерила заместител на руската енергия, това увеличение на цените може да накара много членове на ЕС да преосмислят налагането на допълнителни санкции на Москва, които биха могли да навредят на собствените им икономики.

Италия ударно внася руски петрол

Италия ударно внася руски петрол

През май се отчита 300% увеличение спрямо февруари 2022 г.

Според източници на Reuters, в сряда руският външен министър Сергей Лавров ще се срещне с външните министри на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив в Саудитска Арабия.

Целта на срещата не беше разкрита, но от същите източници се знае, че след разговора с Лавров министрите ще проведат онлайн среща с украинския външен министър Дмитрий Кулеба.

Посещението на Лавров ще се състои ден преди срещата във Виена на петролния алианс ОПЕК+, който включва петролните страни от Персийския залив и Русия.

Очаква се ОПЕК+ да реши да се придържа към миналогодишната сделка, която се съгласи да увеличи само леко производството на петрол до юли тази година, за да не паднат цените.

Днес по-рано ръководителят на Международната енергийна агенция Фатих Бирол заяви, че Европа може да се сблъска с недостиг на гориво, включително дизел и керосин, това лято поради свитите пазари на петрол и започващия ваканционен сезон.

Официално имаме отсрочка за спирането на вноса на руски петрол до края на 2024 г.

Официално имаме отсрочка за спирането на вноса на руски петрол до края на 2024 г.

Въпреки всичко излизаме със спиране на 90% от петролните покупки от Русия, заяви Петков