Ураганът от трета категория Рафаел, който премина през Куба преди две седмици, нанесе сериозни щети на селското стопанство на острова, допълнително задълбочавайки вече тежката икономическа и хранителна криза в страната, предава Ройтерс.

Фермери от провинция Артемиса, която снабдява с храна почти двата милиона жители на Хавана, съобщават за унищожени насаждения от банани, боб, юка, манго и авокадо. Щетите включват разрушени огради, прекъснати електропроводи и липса на вода за напояване. Много домакинства в района все още нямат електричество.

Според кубинските власти към момента е възстановено електроснабдяването в 62% от провинция Артемиса, но местните фермери предупреждават, че засаждането на зимни култури като зеле, маруля и домати може да се забави заради липсата на вода и електричество, необходими за работа на помпите за напояване.

Селскостопанският сектор в Куба беше в сериозен упадък още преди урагана. Според министъра на селското стопанство Идаел Перес Брито фермерите разполагат с едва 10% от необходимото гориво, а само 7% от обработваемата земя е напоявана. През последните пет години страната е успяла да закупи ограничени количества торове и фуражи за животни, което се отразява на продукцията.

Официални данни показват, че броят на кокошките, включително носачките, е намалял с 62% от 2020 г. насам, а свинете за разплод са намалели със 73%. Това води до остра липса и високи цени на основни продукти като яйца и свинско месо, които традиционно са основна част от кубинската трапеза.

Цените на плодовете и зеленчуците също се покачват драстично, докато предлагането им намалява. Според официални данни инфлацията в Куба е достигнала 30% през август.

Жителите на Хавана изразяват тревога за бъдещето на снабдяването с храна. На пазарите в столицата продуктите все още са налични, но цените продължават да се увеличават, а фермерите предупреждават, че влошаването на ситуацията е въпрос на време.

 ООН осъди икономическото ембарго на САЩ срещу Куба

ООН осъди икономическото ембарго на САЩ срещу Куба

Гласуването в 193-членната световна организация беше 187-2, като само Съединените щати и Израел бяха против