Общото събрание на ООН гласува с голямо мнозинство в сряда, за да осъди продължилото 32 години американското икономическо ембарго на Куба, след като нейният външен министър остро разкритикува администрацията на Байдън и изрази надежда, че нов президент ще го прекрати, предава "Асошиейтед Прес".

Гласуването в 193-членната световна организация беше 187-2, като само Съединените щати и Израел бяха против резолюцията и един въздържал се - рекорда за подкрепа за карибската нация, постигнат за първи път през 2019 г. и отново миналата година.

Кубинският външен министър Бруно Родригес обвини "политиката на максимален натиск" на правителството на САЩ, насочена към лишаване на Куба от вносното гориво, на което разчита, за да се справи с широко разпространено прекъсване на тока този месец,  когато урагана Оскар удари острова.

"Администрацията на президента Джоузеф Байдън обикновено твърди, че нейната политика има за цел да "помага и подкрепя кубинския народ", каза той. — Кой би повярвал на такова твърдение?

Резолюциите на Общото събрание не са правно обвързващи, но те отразяват световното мнение и гласуването даде на Куба годишна сцена да демонстрира, че САЩ стоят настрана в своите десетилетни усилия да изолират карибската нация.

Куба се бори с една от най-тежките икономически и енергийни кризи в своята история. Освен вълни от прекъсвания на тока, гражданите са разочаровани от недостига на храна и инфлацията. Стотици хиляди са емигрирали, много от които са се насочили към Съединените щати.

Милиони кубинци все още са без ток

Милиони кубинци все още са без ток

Процесът на възстановяване на електрическата система продължава да бъде сложен

Ембаргото беше наложено през 1960 г. след революцията, водена от Фидел Кастро, и национализацията на имоти, принадлежащи на американски граждани и корпорации. Две години по-късно тя е укрепена.

През юли 2016 г. тогавашният президент на Куба Раул Кастро и тогавашният президент Барак Обама официално възстановиха отношенията си, като през същата година САЩ се въздържаха при резолюцията, призоваваща за прекратяване на ембаргото за първи път. Но наследникът на Обама, Доналд Тръмп, остро разкритикува спазването на човешките права в Куба и през 2017 г. САЩ отново гласуваха против резолюцията и оттогава продължават.

Заместник-посланикът на САЩ Пол Фолмсби каза пред събранието, че Съединените щати силно подкрепят стремежа на кубинския народ към бъдеще, което зачита човешките права и основните свободи.

"Санкциите са един елемент от нашите по-широки усилия за напредък на демокрацията и насърчаване на зачитането на човешките права и основните свободи в Куба", каза той.

Той отбеляза, че около 1000 политически затворници са били несправедливо задържани в Куба, повече отколкото когато и да било в новата история на Куба.

Фолмсби каза, че санкциите на САЩ не включват храни, лекарства и други основни стоки и че САЩ са изнесли близо 336 милиона долара селскостопански продукти и са разрешили допълнителен хуманитарен износ миналата година.

През май САЩ премахнаха някои финансови ограничения срещу Куба в опит да стимулират частния бизнес на острова. Това включва разрешаване на независими предприемачи да отварят и имат достъп до банкови сметки в САЩ онлайн, за да подкрепят бизнеса си, както и стъпки за отваряне на повече интернет базирани услуги и разширяване на способността на частните компании да извършват определени финансови транзакции.

Родригес каза, че по време на президентството на Байдън Куба е загубила повече от 16 милиарда долара и че мерките, обявени през последната година "като предполагаеми палиативи" на ембаргото, не са ефективни.

Отбелязвайки президентските избори в САЩ следващата седмица, кубинският министър каза, че победителят ще има възможността да реши дали да продължи "нечовешките обсадни мерки от последните шест десетилетия" или да се вслуша в нарастващ брой американци и преобладаващо мнозинство нации "и да позволи на страната да развие истинския си потенциал и способности."

Родригес каза, че Куба ще защити своето "право да изгради независимо, социалистическо бъдеще".

Но той също каза, че Куба е готова "да проведе сериозен и отговорен диалог и да продължи към конструктивни и цивилизовани отношения" с новата администрация на САЩ.

Аржентинският президент Хавиер Милей смени външния министър

Аржентинският президент Хавиер Милей смени външния министър

До уволнението на Диана Мондино се стигна, след като страната подкрепи премахването на икономическото ембарго на САЩ срещу Куба в ООН