В Норвегия са открити огромни залежи на фосфати, ванадий и титан, които могат да осигурят независимостта на ЕС от вноса от Китай и Русия, съобщава Дойче веле. Става дума за най-малко 70-80 милиарда тона руда.
Първите проучвания бяха направени през 2018 г. - в Далане, в слабо населената югозападна част на страната, но едва сега става ясно, че ценните минерали са в количества, осигуряващи добива за столетие напред.
Ванадият е смятан за "суровината на бъдещето" - той се използва за производството на акумулаторни батерии с голям капацитет. Ванадиевите батерии са смятани за далеч по-добри от широкоразпространените литиево-йонни батери, защото се зареждат пъти по-бързо, а и подлежат на рециклиране. Титанът пък играе важна роля в стоманодобивната промишленост, докато фосфатите са неотменими при производството на торове.
Първоначално се е предполагало, че залежите достигат 300-400 метра дълбочина, но чрез направените измервания е установено, че минерализирането на рудните скали е достигнало най-малко до 2200 метра дълбочина. Инвеститорът Михаел Вурмзер дори се надява, че е двойно повече - до 4500 метра.
Швейцарецът Михаел Вурмзер е банкер, инвеститор и стратегически съветник. Преди години се запознава с нови бизнес партньори от Норвегия - те му предлагат да закупи пет лиценза за многообещаващи фосфатни залежи в Норвегия. Находището вече е привлякло вниманието на норвежките университети и на Норвежката геоложка служба.
Вурмзер се съгласява и през 2018 година основава с партньори фирмата "Norge Mining", с която започват проучвания. Сега компанията притежава 46 лиценза за разработката на участък с площ от 420 кв. км - приблизително четири пъти по-голям от Париж.
През 2012 година Норвежката геоложка служба оценява стойността на залежите на около 30 милиарда евро - но тогава преценките ѝ се базират само на находищата с дълбочина 100 метра.
Според последните сондажи, става дума за между 70 и 80 милиарда тона фосфатна руда. Това са най-големите залежи на фосфати в света - повече, отколкото в Мароко с около 50 милиарда тона и Китай с около 3 милиарда тона. И това дори не са точни сметки, защото изчисленията са правени само въз основа на 1500 метра дълбочина, обяснява Вурмзер. Към тях се добавят и 4,5 милиарда тона ванадий, а за титана още няма точни преценки. Независими лаборатории са установили свърхвисока концентрация на ценни суровини в рудата.
Норвежките открития привлякоха и интереса на ЕС. Фосфатите, ванадият и титанът са в списъка на т.нар. "критични суровини", който ЕК води от 2011 година насам. Той включва 30 редки вещества и минерали, определени като важни за европейската икономическа и екологична политика.
До момента трите споменати суровини са се внасяли в ЕС от Китай (60%), Русия (20%), а останалото от Казахстан, Мароко и други африкански държави. Очаква се потребностите да растат - само при ванадия с 58 процента до 2030 година.
chafeto
на 24.01.2021 в 10:17:16 #4ISIS Концесията за златото е пладнешки обир и е поредното унижение за страната ни. Аз пък се сещам, че когато Германия поиска да си прибере депозираното във ФЕД злато, от ФЕД казаха, че няма да стане ще германците ще си го получават на порции в продължение на години. Което значи, че към наличния модел не е имало толова злато, че да Германия да си го получи обратно. Какво ли е станало с немското злато, какво ли е финансирано с него? Вероятно е отишло за попълването на безумния военен бюджет, та да не прекъсва разпространението на мир и демокрация по света? Както и да е, златото на немците го няма.
ISIS
на 24.01.2021 в 09:59:05 #3българското злато, ако помниш добре го изнесоха блядовете крадси. Без да добиват или работят. Те просто рабойнически дойдоха и го взеха. Нещо подобно наско направиха и с венецуелското злато.
bgpluss
на 24.01.2021 в 09:07:21 #2А при нас кога? Нали бяхме раят на Земята? Или нещо такова...Даже ако открием нещо подобно белите господари веднага ще дойдат и ще ни го вземат. Помните ли златото... Българското злато... Едни канадци... По-добре да нямаме нищо. Ахахахаха! Ахахахаха!
Avatarx
на 23.01.2021 в 23:41:39 #1Крайно време е Русия да си върне тази рукса земя. Тя виинаги е била руска. От хилядолетия! Просто руснаците научиха едва сега за това!