Британското правителство е обвинено, че следва безотговорна политика след Брекзит, която може да намали още повече цените на бананите в магазините - но с цената на прехраната на хиляди работници в малки плантации в някои от най-бедните страни в Африка, коментира в. "Гардиън".

Британският пазар вече е доминиран от така наречените производители на "доларови банани" от Латинска Америка, които са в състояние да продават евтино, като са се възползвали от договорените от ЕС споразумения за свободна търговия, които са намалили данъците върху вноса или тарифите върху плодовете .

ЕС обаче обеща през 2019 г. да не намалява повече митата, наложени на големите производители, като признава въздействието върху по-малките африкански конкуренти. Излизането на Обединеното кралство го освободи от това обещание към най-бедните в света.

Според Afruibana, Панафриканската асоциация на производителите и износителите на банани, всички индикации са, че резултатът ще бъде предателство, като правителството на Обединеното кралство ще се откаже от обещанието на ЕС да ги защити.

Тарифните отстъпки за банани вече бяха направени през последната година за Мексико и Перу като част от присъединяването на Обединеното кралство към Всеобхватното транстихоокеанско партньорство (CPTPP).

Търговско споразумение с Австралия ще доведе до премахване на всички мита в рамките на осем години.

Правителството на Обединеното кралство сега се ангажира с преразглеждане на конкретни тарифи за банани като част от търговското си споразумение със страните от Андите - Колумбия, Еквадор и Перу - което според африканските производители може да унищожи бизнеса в Гана, Камерун и Кот д'Ивоар, страни, чиито икономики са сред най-малко диверсифицираните в света.

Външният министър Джеймс Клевърли отказа да ангажира Обединеното кралство с ангажимента към ЕС.

Джоузеф Овона Коно, президентът на Afruibana, каза: "Afruibana беше дълбоко загрижена, че Обединеното кралство понижи тарифите за банани за Перу и Мексико като част от присъединяването си към транстихоокеанското търговско споразумение без консултации с африканските правителства.

Притеснени сме, че това може да е сигнал за отклонение от жизненоважния и дългогодишен ангажимент на Обединеното кралство да подкрепя и развива нашия сектор.

Великобритания се отказа да премахва спорни паметници

Великобритания се отказа да премахва спорни паметници

Към тях обаче ще се добави изчерпателно обяснение за по-цялостно разбиране на историческия контекст

"Ако подобни отстъпки бъдат направени в предстоящите преговори с вече доминиращите доставчици на Обединеното кралство като Еквадор, Колумбия или Коста Рика, това ще доведе до по-малък избор за британските потребители и ще постави прехраната на хиляди работници, техните семейства и поддържащи фирми в други страни.

Африканският бананов сектор е в сериозна опасност."

Силно конкурентният сектор на супермаркетите в Обединеното кралство, с десетилетията на ценови войни, по време на които марките се състезаваха за стъпало чрез големи намаления на бананите, беше основен фактор зад ниските цени на бананите, на които се радват британските потребители, заедно с продължаването на споразуменията за свободна търговия, подписани с ЕС, когато Обединеното кралство беше държава-членка. 10-те основни търговски марки на дребно в Обединеното кралство продават 90% от бананите в продажба.

Латинскоамериканските доставчици доминират, като трите водещи доставчици - Колумбия, Коста Рика и Еквадор - представляват 62,7% от пазара.

Според Afruibana 11,5% от пазара, държан от африканските нации, осигурява повече от 80 000 преки и непреки висококачествени работни места и поддържа около половин милион души в селските райони.

Африканските производители твърдят, че ходът за намаляване на разходите за латиноамериканските производители няма непременно да понижи допълнително цените за британския купувач, тъй като цената за потребителя вече е толкова ниска.

Гарет Томас, министър на търговията в сянка, каза, че незачитането на производителите в Африка следва тенденцията на подписване на сделки без разбиране на по-широките последици.

"За съжаление не е изненадващо, че министрите могат да подкопаят перспективите на най-бедните и особено тези в ключов съюзник на Британската общност. Министрите обърнаха малко внимание на Африка, като съкратиха Министерството на международното развитие и намалиха финансирането на помощта. Това е още един пример за търговска сделка, подписана от Лиз Тръс и Грег Хандс, без да обмислят дългосрочните последици", обобщи Гарет Томас.

През 2012 г. Обединеното кралство е внесло 12 146 тона от 30 000 производители на банани на остров Сейнт Лусия. До 2022 г. това е намаляло с 95% до едва 541 тона.

Италия готви план за сътрудничество с Африка

Италия готви план за сътрудничество с Африка

Рим го разглежда като противодействие на миграцията

Говорител на Министерството на бизнеса и търговията каза: "Обединеното кралство използва нашата търговска стратегия, за да подкрепи икономиките на развиващите се страни, като същевременно подкрепя британския бизнес и помага на потребителите. Миналата година стартирахме нова търговска схема за развиващите се страни, за да направим по-добре развиващите се страни да изнасят за Обединеното кралство и 99% от стоките, внесени от Африка, ще влизат в Обединеното кралство безмитно - намалявайки разходите за купувачите на касата."