Управленска структура, включваща политици и контролирани от държавата фирми, ще отговаря за план на италианското правителство за засилване на енергийното сътрудничество с африканските страни и подпомагане на ограничаването на масовата нелегална миграция, предава Ройтерс.

Проектът, водещо предложение на министър-председателя Джорджия Мелони, носи името на Енрико Матеи, основател на контролираната от държавата петролна и газова компания Eni, но ще постави основата за сътрудничество извън енергетиката.

Съгласно проектодокумента, който се очаква да бъде одобрен от кабинета в петък, Италия ще помогне на африканските нации в области като образование, износ, инфраструктура, здравеопазване и устойчива експлоатация на природни ресурси.

По-рано Мелони каза, че проектът ще има за цел да превърне Италия в основен енергиен център, разпределящ газ от Северна Африка и Средиземноморието до останалата част от Европа, и да се справи с основните икономически причини за масовата миграция от Африка.

"Планът "Матеи" насърчава участието на африканските държави в идентифицирането, определянето и прилагането на интервенциите на плана", се казва в проекта.

Някога силно зависима от руски газ, Италия успя да намали тази зависимост след нахлуването на Русия в Украйна и сега внася горивото предимно от Северна Африка чрез няколко спедитора, включително Eni, който ще играе ключова роля в подпомагането на Италия да изпълни плана "Матеи", казаха правителствени служители.

Миграцията е голям проблем за дясната администрация на Италия. Пристигащите мигранти с лодки се увеличиха тази година, като близо 144 600 дойдоха на италианските брегове срещу около 86 400 през същия период на 2022 г., което сериозно наруши предизборното обещание за блокиране на пристиганията.

В проекта се казва, че планът "Матеи" ще продължи четири години и ще предвижда диференцирани стратегии за отделни райони на африканския континент.

Премиерът ще наблюдава администрацията, отговаряща за проекта, но представители на държавния кредитор Cassa Depositi e Prestiti (CDP) и държавната кредитна агенция SACE също ще участват.

Италия, която ще поеме председателството на страните от Групата на седемте (G7) през 2024 г., обеща да превърне Африка в централна тема, докато ръководи Групата.

През юли тя беше домакин на конференция със средиземноморските и близкоизточните страни за обсъждане на партньорства. През ноември трябваше да се проведе друга среща на върха с африканските държави, но правителството я отложи след избухването на войната между Израел и "Хамас".

7000 мигранти пристигнаха в Лампедуза за 2 дни

7000 мигранти пристигнаха в Лампедуза за 2 дни

Италия се бори с рекорден мигрантски натиск