Признаването на държавата Палестина преди нейното създаване може да бъде контрапродуктивно. Това заяви министър-председателят на Италия Джорджия Мелони, цитирана от Политико.

Тя подчерта, че е "за" палестинската държавност, но не споделя идеята за признаването й преди създаването й. Ако нещо, което не съществува, бъде признато на хартия, проблемът може да изглежда решен, когато не е, смята Мелони. По думите й подобен ход може да се окаже контрапродуктивен.

Френският президент Еманюел Макрон обяви по-рано този месец, че Франция ще бъде последната европейска страна, и първата в Г-7, която ще признае палестинската държавност. Макрон заяви, че Париж ще направи признаването на Общото събрание на ООН през септември.

"Спешната задача днес е да се сложи край на войната в Газа и да се предостави помощ на цивилното население", посочи Макрон. Той изтъкна, че френският народ иска мир в Близкия изток. От нас, французите, заедно с израелците, палестинците и нашите европейски и международни партньори, зависи да покажем, че това е възможно, добави Макрон.

Изявлението на френският президент бе приветствано от палестинските власти, но беше критикувано от Съединените щати и Израел, като израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че решението "възнаграждава терора" след нападението на войнствената групировка Хамас срещу Израел през октомври 2023 г.

Около 147 държави от 193-те членки на ООН в момента признават или планират да признаят палестинска държава. Единадесет от 27-те държави членки на ЕС вече са признали палестинската държавност, включително Испания, Румъния, Швеция, Ирландия и България.

Британският премиер Киър Стармър отхвърли призивите за незабавно признаване на палестинска държава. Германия пък не планира да признае палестинска държава в краткосрочен план.

Германия не планира да признае палестинската държава в краткосрочен план

Германия не планира да признае палестинската държава в краткосрочен план

"Сигурността на Израел е от първостепенно значение за германското правителство", заяви говорител на правителството