Нарастващите разходи за одобрени препарати за растителна защита принуждават фермери в Централна Гърция да прибягват до незаконно внесени пестициди - често в пластмасови бутилки без етикети, съдържащи вещества, забранени в Европейския съюз поради риск за здравето и околната среда. Това показва разследване, базирано на данни от гръцки и европейски институции, както и лабораторни тестове, предоставени на "Ройтерс".

Проблемът с нелегалните пестициди не е ограничен само до Гърция. Според Европол, през 2022 г. в Европа са иззети рекордните 2040 тона незаконни препарати - четири пъти повече в сравнение с 2019 г. По оценки на Европейската комисия най-малко 14% от използваните пестициди в ЕС са нелегални - в някои райони на Гърция делът достига до 25%.

Според данни на гръцката Асоциация за растителна защита (ESYF) нелегалната търговия става все по-организирана - вносът често се осъществява от България и Турция, като продуктите пристигат скрити в гуми или по нелегални морски маршрути. Разпространението е по модела на икономическа престъпност - с отделни вериги за внос, складиране и дистрибуция.

Гръцкият министър на земеделието Костас Циарас заяви, че борбата с незаконната търговия е приоритет: "Работим за защита на общественото здраве, подкрепа за фермерите и насърчаване на безопасно, легално земеделие." Европейската комисия също изрази тревога и обеща ускоряване на одобренията на нови, безопасни вещества, за да се осигури легална алтернатива за фермерите.

БАБХ и МВР заловиха 1900 литра и 1500 кг забранени пестициди за 7 месеца

БАБХ и МВР заловиха 1900 литра и 1500 кг забранени пестициди за 7 месеца

Препаратите идват предимно от Турция и Украйна, проверките продължават

Лабораторни анализи показват, че в незаконните препарати често се съдържат забранени вещества с потенциално канцерогенно действие или токсичност за черния дроб, бъбреците и белите дробове. По данни на гръцкото Министерство на земеделието само през последната година десет такива вещества са открити в плодове и зеленчуци, произведени в страната - включително маслини, череши, домати и грозде.

Много от незаконните препарати са с произход от Китай, твърдят гръцките власти. Китайското външно министерство заяви, че настоява компаниите да спазват законите в страните, където оперират, и е готово да сътрудничи с ЕС по митническия контрол.

Паралелно с това се засилва и медицинската загриженост. Лекари в селскостопански райони на Гърция отчитат нарастване на респираторните заболявания, свързани с излагане на пестициди. Изследване от Университетската болница в Лариса още през 2006 г. помага за идентифицирането на заболяване, известно като комбинирана белодробна фиброза и емфизем (CPFE), свързано с едновременно излагане на пестициди и тютюнев дим.

ЕС и местните правителства са изправени пред предизвикателството не само да контролират търговията с незаконни пестициди, но и да осигурят достъпни и ефективни алтернативи, които да не застрашават здравето на хората и екосистемите.

Гърция разследва внос на опасни пестициди от България

Гърция разследва внос на опасни пестициди от България

Незаконните вещества се внасят чрез автомобили и камиони, в които са обособени тайници