SpaceX на американския милиардер Илон Мъск и две партньорски компании водят в надпреварата за ключова част от противоракетния отбранителен щит на президента Доналд Тръмп "Златен купол". Това съобщава на 17 април "Ройтерс", като цитира свои източници.

Общо повече от 180 компании са заявили интерес към програмата.

Компанията на Мъск си партнира с производителя на софтуер Palantir  и производителя на дронове Anduril. Трите компании са основани от най-добрите политически поддръжници на Тръмп.

"Златният купол" е в начален етап и в бъдеще може да се промени както неговата структура, така и изпълнителите на проекта.

Планът на трите компании предвижда изграждането и изстрелването на между 400 и повече от 1000 сателита, които ще обикалят земното кълбо, забелязвайки ракети. Други 200 ударни спътника ще бъдат въоръжени с ракети или лазери и ще свалят тези ракети. SpaceX вероятно няма да участва във въоръжаването на спътниците.

Пентагонът не отговори на подробни въпроси на "Ройтерс".

Тръмп иска "Железен купол" да брани и небето над САЩ

Тръмп иска "Железен купол" да брани и небето над САЩ

Версията на израелската ПРО система ще бъде изградена в САЩ

Въпреки това се казва, че ще даде на Тръмп "опции за вземане на решения в съответствие с изпълнителната заповед и в рамките на указанията и графика, определени от Белия дом".

Също така си струва да се отбележи, че някои в Пентагона са загрижени за подобен модел. "Златен купол" чрез абонамент би бил необичаен за такава високопоставена отбранителна програма.

Дългогодишните изпълнители Northrop Grumman, Boeing и RTX също могат да бъдат основни играчи при внедряването на системата. 

В своята изпълнителна заповед от 27 януари Тръмп цитира ракетна атака като "най-катастрофалната заплаха, пред която са изправени Съединените щати".