След случая със сириеца, който уби с нож трима души в германския град Солинген, общественото мнение в Европа е силно чувствително по отношение на депортациите. Припомняме, че за въпросния 26-годишен мигрант се разбра, че по силата на Регламента от Дъблин той е трябвало да бъде депортиран в България, но тъй като се укрил, не е бил върнат в страната ни.
Сега австрийският Standard.at съобщава как на втора инстанция австрийският административен съд е отменил решение на федералния административен съд според което един сирийски гражданин е трябвало да бъде върнат отбратно в родината си. Според административния съд обаче съдиите от по-долната инстанция не са отчели адекватно ситуацията в Сирия.
При конкретния случай става въпрос за заможен сириец, който подава молба за убежище през януари 2022 г., но от Федералната служба за имиграция и убежище (BFA) на Австрия отказват да удовлетворят молбата му и му издават решение за връщане, което е било потвърдено от Федералния административен съд. Сириецът обаче обжалвал решението и сега по-горната инстанция - административният съд го е отменил.
Причината - като цяло ситуация със сигурността и човешките права в Сирия е силно проблематична. Освен това за избягалите веднъж лица после като се върнат, има висок риск да станат жертви на репресии и произвол.
Ето защо административният съд преценява, че ако мъжът се върне в Дамаск, има риск за живота и за здравето му.
Общото впечатление от двете съдебни решения е, че правосъдната система в Австрия не следва една последователна линия. Неоспорим факт е обаче, че всеки случай трябва се разглежда отделно. Поради това не може да се обяви еднозначно, че депортациите трябва да се спрат временно или окончателно.
Прави впечатление и че няма случай горна съдебна инстанция в Австрия да е излязла с решение, даващо зелена светлина на депортирането.
В случаите с Афганистан е различно. В средата на юни Конституционният съд в Австрия обяви за допустимо депортирането на мигрант от Афганист. Това бе първото подобно решение, откакто талибаните дойдоха на власт през 2021 година.
Конституционният съд на Австрия потвърди, че ситуацията със сигурността в Афганистан се е подобрила и че не е имало нарушени конституционни права на хора, които са били върнати в родината си. В същото време Конституционният съд посочи в решението си, че властите, които извършат депортирането, трябва да проверят още веднъж дали ситуацията със спазването на правата и сигурността на гражданите се е променила.
От друга страна в момента Австрия и други държави в ЕС не си сътрудничат с талибаните. Това вероятно предстои да се промени в скоро време, още повече че в петък (30 август), чрез посредничеството на Катар, Германия депортира в Афганистан 28 афганистански престъпници. Това стана за първи път, откакто талибаните са на власт.
От Standard.at коментират, че голяма част от австрийските политици подкрепят депортациите в Афганистан и Сирия. Но това, което искат политиците и това, което е законно разрешено от висшите съдилища, са две различни неща, обобщава австрийската медия.