Дезинформацията на Москва днес е много по-голямо предизвикателно, отколкото по времето на Съветския съюз, пише анализаторът Януш Бугайски от Центъра за европейска политика и анализи CEPA, цитиран от Faktor.bg.
Москва има дълга история в разпространението на дезинформация, която да омекотява атаките и постига конкретни политически цели. В съветско време подобни инициативи често са минавали в рубриката " агитпроп " - агитация и пропаганда. Агитпроп кампаниите не са били предназначени само да убеждават хората във версията на болшевиките за съществуващата реалност, но и за да ги мобилизира да действат според тези убеждения.
Путинската агитпроп, насочена към западните общества, има подобна цел.
Офанзивата на кремълската пропагандна срещу демократичните системи включва както психологически, така и политически компоненти. Целта е не само да се разделят западните общества, много от които вече са политически поляризирани, но и да се култивират проруски ориентирани държави. Основната стратегическа цел на Кремъл е да парализира демократичните системи, да руши международните институции и да подсилва неспособността за вземане на национални решения, особено в страни, които могат да оспорват неоимперските стремежи на Русия.
Докато в условията на глобална конкуренция между двете различни социално-икономически системи съветският комунизъм имаше единно идеологическо послание, съвременният наратив на Москва е "мулти-идеологически". В посланията й липсват автентична рецепта или основна ценност, като те са пригодени и адаптирани за максимално въздействие върху различни целеви групи (реципиенти).
Тези пропагандни наратива обхващат най-малко три основни групи послания - традиционалистични, прогресивистични и суверенистични. "Традиционалистичният" разказ е конструиран така, че да се хареса на антилиберални, евроскептични, социално консервативни и конвенционални религиозни избирателни, като в него Русия се представя като защитник на традиционните ценности.
Обратно, лидерите и институциите на ЕС и САЩ се описват като неморални, девиантни, упадъчни, мултикултурни, атеистични, либерални и либертариански.
В този пропаганден водовъртеж се осъждат принципите на интеграция в НАТО и ЕС, противопоставяйки ги директно на традиционните социални, семейни и религиозни ценности. Докато Съветският съюз се провъзгласява за революционна социална сила, Русия сега се представя пред консерваторите като контрареволюционна сила, която държи на стабилността, приемствеността, вярата и традиция. Парадоксално е, че фундаменталисткият традиционализъм в мултикултурен контекст също може да бъде представен като революционен, обръщайки се към недоволните младежи националисти, както и към по-старото консервативно настроено поколение, което се стреми да възстанови идеализираната минала епоха.
Вторият наратив, разпространяван от Кремъл, може да бъде определен като "прогресивистичен". Той е по-близък до съветската пропаганда и създаден така, че
да се харесва на западния радикален левичар, войнстващ пацифист, антиглобалист, антимилитарист, антикапиталист, анархо-нихилист, както и на радикалните природозащитни движения. Този разказ представя Русия като наследник на СССР, непоколебим бастион на антиимпериализма и авангард на интернационационализма срещу американската глобална хегемония и корпоративен капитализъм.
Трети отличителен разказ на Кремъл е "суверенистичният". Той често се припокрива с традиционната агитпропаганда, но се съсредоточава върху насърчаването на етническия национализъм, регионалния сепаратизъм, ксенофобския расизъм, протекционистичния традиционализъм и абсолютния държавен суверенитет.
Пропагандните кампании по линия на суверенистичния наратив са предназначени да рушат западните демокрации чрез насърчаване на движения, създаващи вътрешен разкол и междуетническо или междурегионално съперничество, и едновременно с това настояват за демонтирането на многонационални институции като НАТО, които уж заплашват държавния суверенитет.
Трите основни наратива не са просто създадени като пасивни послания към гражданите в демократичните държави. Тяхната основна цел е да агитира и подтикват хората да действат заедно според техните възприятия и убеждения. Агитпропагандата може да повлияе на нагласите на партиите, мотивацията за гласуване и предпочитаната политика. Тя може да мобилизира младите да участват в протестни акции, да се присъединяват към войнстващи политически организации или активно да подкрепят отделни каузи. Словесната пропаганда и пропагандата на действието работят в синхрон.
Олигарсите, свързани с Кремъл, финансират организации и кампании в западните общества, за да подсилват трите групи наратива на Москва. Има сведения, че редица ултра-десни и популистки партии са получавали заеми, финансиране на PR акции и средства за кампании от руски източници. В замяна на това партийните лидери аплодират външната политика на Русия и сипят куп хвалби за Владимир Путин, обявявайки го за силен и влиятелен лидер. Контакти се осъществяват и с консервативни църковни организации, включително евангелски групи в САЩ, които вярват и проповядват, че Русия е дълбоко религиозна страна, ориентирана към традиционните семейни ценности.
В своята прогресивистична пропаганда руски източници са финансирали или давали трибуна на ултра леви партии и движения, склонни да подлагат на изпитания политиката на западните правителства. Те са насочени предимно към по-младите поколения, които са по-склонни да участват в антиправителствени протестни акции или се възползват от движения на зелените и други каузи, за да прокарват интересите на Кремъл.
Бонус за суверенистическата пропаганда са етно-националистическите, сепаратистки и просуверенитистки движения в Европа. Brexit предостави ценна възможност на Русия да подкрепя раздорите в Европейския съюз и едно евентуално разпадане на Обединеното кралство. Независимо от достойнствата им, и независимостта на Шотландия, и на Каталуния са или насърчавани, или дискредитирани от руските пропагандни активисти, с цел да бъде нарушено вътрешното единство на западните страни.
Различни освободителни движения в западните щати, включително маргинални сепаратисти от Тексас и Калифорния, са канени на конференции в Москва. Такива събития също позволяват на руските власти да демонстрират и легитимират сепаратистки групи в Грузия, Украйна и други съседни държави, като изключват автономни, регионални и сепаратистки организации, действащи на територията на Руската федерация. Москва също насърчава етническите, расовите и религиозните спорове и повдига социални въпроси, които подклаждат разделения в САЩ.
Взривоопасният характер на путинската агитпроп не само разширява границите на пропагандните послания, но превръща противодействието на дезинформацията на Москва днес е много по-голямо предизвикателно, отколкото по времето на Съветския съюз.
Somebodyelse
на 17.02.2020 в 23:57:29 #6Муха здрасти Бе с две думи казано , руските евреи направо разкатаха шушона на руснаците
chafeto
на 17.02.2020 в 12:45:47 #5karamazov Статията е доста аналитична и показва точно състоянието на нещата такива, каквито са.Може на някой да не му се харесва, но примери за истинността на написаното в нея има хиляди. Трябва да се прочете от всички, които имат смелостта да гледат истината в очите! **************************************************** Статията е пореднто доказателство, че като няма съдържание формата става такова. Обемен текст, който накратко казано се опитва да ни убеди, че Русия е "злата вещица", а западът е "добрата фея". Като и че за всички явления, които на управляващия глобалисти елит не им харесват причина е само и едиснтвено Русия. А обективните предпоставки за тези явления (които са достатъчно много) с лека ръка се игнорират. Елементарно и изхабено. Иначе е очевиден смутът (още от 2002), че на "сцената" се появи още един "играч", който развали нечий едноличен "рахатлък". Информационната война аз ни най-малко не я отричам, но да твърдиш, че тя се води само едностранно... Това си е по детски наивно. Не знам какво са им говорили на запад за източния блок, но ако знаеш какви безумни въпроси са ми задавали... И то възрастни хора. Очевидно промиването на мозъци там е било не по-малко, да не кажа и по-голямо. А за теб "истина" е нещо, пречупено през твоята призма и затова не я прави "универсална".
loko-pd
на 17.02.2020 в 09:36:20 #4Само като видиш че Ануш е ясно защо плюе.Колко партии има в САЩ И Великобритания.Има ли някакво значение коя печели.Русия има поне 20партии и нормално е да бъдат забранени за да останат две.Тогава ще вървят заедно.Путин печели защото руснаците го искат.Както американците Тръмп.Май бързо забравиха кога биеха черните.
karamazov
на 17.02.2020 в 09:32:28 #3Статията е доста аналитична и показва точно състоянието на нещата такива, каквито са.Може на някой да не му се харесва, но примери за истинността на написаното в нея има хиляди. Трябва да се прочете от всички, които имат смелостта да гледат истината в очите!
hmmm
на 17.02.2020 в 07:56:36 #2Да бе, всички са купени от Путин, даже и вятъра. Райха едва ли би могъл да купи Януш при положение че му плащат от USAID. He has served as a consultant on East European affairs for various U.S. organizations and government agencies as for the U.S. Agency for International Development (USAID), the United States Department of Defense He testifies regularly before the U.S. Congress. He chairs the South-Central Europe area studies program at the Foreign Service Institute of the U.S. Department of State.
58eng
на 17.02.2020 в 06:21:56 #1Че то от Москва идва само ДЕЗА,нищо друго...