Антъни Албанезе обяви победа на изборите и ще бъде първият австралийски министър-председател, спечелил втори пореден мандат за 21 години, съобщава АП.
"Австралийците са избрали да се справят с глобалните предизвикателства по австралийски начин, като се грижат един за друг, докато градят бъдещето", каза Албанезе пред поддръжниците си в реч за победата в Сидни, като в речта си отново засегна управлението на американския президент Доналд Тръмп.
"Няма нужда да заемаме или да копираме от никъде другаде. Не търсим вдъхновението си в чужбина. Намираме го точно тук, в нашите ценности и в нашите хора", добави той.
Неговата лявоцентристка Лейбъристка партия нарече съперника на Албанезе, лидера на опозицията Питър Дътън, "DOGE-y Dutton" и обвини консервативната си Либерална партия, че имитира Тръмп и неговия Департамент за ефективност на правителството.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио поздрави Албанезе за избирането му за втори тригодишен мандат.
"Австралия е ценен съюзник, партньор и приятел на Съединените щати. Нашите споделени ценности и демократични традиции осигуряват основата за траен съюз и за дълбоките връзки между нашите народи", каза Рубио в изявление.
Припомняме, че лявоцентристката Лейбъристка партия на премиера Албанезе имаше малка преднина пред консервативната опозиционна коалиция.
Ранното гласуване за парламент започна в Австралия в края на април, като се очакваше половината от имащите право австралийци да гласуват преди датата на изборите 3 май. Гласуването е задължително за австралийци над 18 години.
Началото на гласуването съвпада със спада в популярността на лидера на опозиционната Либерална партия Питър Дътън, който се бореше да се отърси от предполагаемата идеологическа близост с Тръмп.
Дътън беше принуден да се откаже от политика, която изискваше служителите на федералното правителство да се върнат в офиса на пълен работен ден, като същевременно съкращава десетки хиляди работни места в публичния сектор, смятан за вдъхновен от Тръмп и неговия отдел за правителствена ефективност (DOGE), създаден от Илон Мъск.
Петседмичната кампания преди вота се съсредоточи върху теми като разходите за живот, инфлацията и други социални проблеми.