Стотици студенти се завърнаха във вторник в елитния Американски университет в афганистанската столица Кабул седем месеца, след като екстремисти го щурмуваха. Завърнаха и онези, които бяха ранени в кървавото нападение, при което бяха убити 16 души, съобщава Агенция "Франс прес".

Мерките за сигурност в учебното заведение бяха засилени след атаката миналия август. Тогава студентите бяха хванати в капан в продължение на 10 часа. Те молеха за помощ в социалните мрежи.

"Не мисля, че нещо неислямско или срещу някоя групировка се преподава тук", заяви Рахматулах, един от студентите, ранени при атаката. Той допълни, че университетът е просто център, който насърчава знанието и ще успее.

Атаката беше едно от първите големи нападения на екстремистите над виден университет в Афганистан.

Университетът, който е отворен през 2006 г. и има над 1700 студенти, дълго бе смятан като висша цел на екстремистите, от части, защото привлича чуждестранни преподаватели.

Атаката постави под въпрос образователния сектор, смятан за рядък символ на надежда за младите във времена на увеличаваща се несигурност.

"Нашите часове се възстановяват днес. Работихме по засилване на сигурността на университета през изминалите седем месеца", заяви директорът по комуникацията на университета Зубаида Акбар.

Президентът Ашраф Гани даде специално разрешение за частна чуждестранна охранителна компания да подсили сградата с повече противовзривови стени и бронирани врати.

На частните охранителна компании е забранено да действат независимо в Афганистан през 2010 г. в опит да се контролират незаконните оръжия в разкъсваната от война страна. Те трябва да бъдат регистрирани от правителството.

Нападението започна със самоубийствен бомбен атентат на входовете на учебното заведение. Така бе проправен път на двама въоръжени да влязат в сградата по здрач, когато обикновено е пълно със студенти.

Никоя групировка не пое отговорност, но атаката се случи по време на лятната офанзива на талибаните срещу подкрепяното от Запада правителство.