Полицията арестува десетки протестиращи, които излязоха на протест в подкрепа на палестинците в университета Йейл, Нюйоркския университет и Колумбоийския университет, предаде "Ройтерс".
Полицейските репресии идват, след като Колумбийският университет отмени занятията си в понеделник в отговор на протестиращите, които поставиха палаткови лагери в кампус на университета миналата седмица.
Протестиращите са блокирали движението около кампуса на Йейл в Ню Хейвън, Кънектикът, като са настоявали за освобождаване на училището от производителите на военни оръжия.
Полицията е арестувала повече от 45 демонстранти, според студентския Yale Daily News.
В Ню Йорк полицаите са се нахвърлили върху тълпата в Нюйоркския университет, след като стотици демонстранти в продължение на часове са се противопоставяли на предупрежденията на университета, че ще бъдат изправени пред последствия, ако не напуснат площада, където са се събрали. Видео в социалните мрежи показа как полицията събаря палатки в лагера на протестиращите.
Говорител на нюйоркската полиция казва, че арестите са били извършени след сиглнал, подаден от университета. Все още не е известен общият брой на задържаните. Не се съобщава и за ранени.
Протестите в Йейл, Колумбия, Нюйоркския университет и други университетски кампуси в цялата страна започнаха в отговор на ескалацията на израелско-палестинския конфликт.
Немат Минуче Шафик, президент на Колумбийския университет, казва, че университетът отменя присъствените часове и преминава към онлайн обучение, за да "деескалира недоволството и да ни даде възможност да обмислим следващите стъпки".
Миналата седмица Шафик се е обадил на полицията в Ню Йорк, за да разчисти палатка, която протестиращите поставиха на главната поляна на Колумбийския университет, като настоявали училището да се освободи от инвестиции, свързани с Израел. Ходът на президента беше осъден от някои преподаватели.
Училището казва, че палатковия лагер нарушава правилата. Полицията арестува повече от 100 студенти в четвъртък по обвинения в незаконно влизане. Отстранени са и десетки студенти, участващи в протестите. Свързаният колеж Барнард също отстрани свои протестиращи студенти.
Според Немат Минуче Шафик напрежението ескалира заради лица, които не са свързани с университета, "които са дошли в кампуса, за да преследват собствените си цели". Това президентът каза пред Камарата на представителите на САЩ, защитавайки реакцията на училището от предполагаемия антисемитизъм на протестиращите.
Републиканците в Камарата на представителите и Сената, както и поне един сенатор демократ, поискаха Шафик да подаде оставка.
Основният дарител на университета Робърт Крафт също не беше доволен от действията на Колумбийския университет.
Крафт, който е и собственик на отбора по американски футбол New England Patriots, е дарил милиони долари и заплаши да спре по-нататъшно финансиране. В изявление той е казал, че не му е "удобно да подкрепям университета, докато не бъдат предприети коригиращи действия".
Протестиращите студенти прекараха няколко нощи в спане на открито на поляната и отново опънаха палатки. Студентите организираха както мюсюлмански, така и еврейски молитви в лагера, а някои изнесоха речи, осъждайки Израел и ционизма и възхвалявайки палестинската въоръжена съпротива.
Повече от 100 преподаватели от Колумбийския университет се присъединиха към студентите.
Президентът на САЩ Джо Байдън, който беше критикуван от протестиращите за предоставянето на финансиране и оръжия на Израел, каза в изявление в неделя, че неговата администрация е поставила цялата сила на федералното правителство зад защитата на еврейската общност.
"Дори през последните дни станахме свидетели на тормоз и призиви за насилие срещу евреи", каза Байдън. "Този крещящ антисемитизъм е осъдителен и опасен - и няма абсолютно никакво място в университетските кампуси или където и да било в нашата страна."
Студентски организатори от лагера в Колумбия разкритикуваха изявлението на Байдън, отбелязвайки, че някои от организаторите на протеста са евреи и че новинарските издания са се съсредоточили върху "подпалващи личности, които не ни представляват".
"Ние твърдо отхвърляме всяка форма на омраза или фанатизъм и сме бдителни срещу не-студенти, които се опитват да нарушат солидарността, изкована между студентите - палестинци, мюсюлмани, араби, евреи, черни и пропалестински съученици и колеги", казаха те в изявление .
"За нас е много ясно, че хората отвън не разбират за какво става дума в този лагер", каза Леа Салим, второкурсничка от Барнард, която казва, че е била една от 15-те еврейски студенти, арестувани на поляната на Колумбийския университет миналата седмица. Салим казва, че не е антисемитско да се критикуват действията на Израел в Газа.
projekt
на 28.04.2024 в 23:37:22 #1Мдаааа демокрация. Ако протестира и те арестуват. Аз не разбрах тоя университет в Русия, Китай, САЩ, Франция.... Къде се намира че арестуват мирно протестиращи.