Бивш пилот на морската пехота на САЩ, който се бори срещу екстрадиране от Австралия, несъзнателно е работил с китайски хакер, каза неговият адвокат, цитиран от "Ройтерс". 

55-годишният Даниел Дъгън, обвинен от САЩ в обучение на китайски военни пилоти да кацат на самолетоносачи, се опасява, че исканията на западните разузнавателни агенции за чувствителна информация излагат семейството му на риск, каза адвокатът му в съдебна документация, видяна от Ройтерс.

Досието на адвоката подкрепя доклад на Ройтерс, свързващ Дъгън с осъдения китайски хакер на отбраната Су Бин.

Дъган отрича обвиненията, че е нарушил американските закони за контрол на оръжията. Той се намира в австралийски затвор с максимална сигурност от ареста си през 2022 г., след като се завърна от шест години работа в Пекин.

Американските власти откриха кореспонденция на Дъгън на електронни устройства, иззети от Су Бин, каза адвокатът на Дъгън Бърнард Колаери в заявление до австралийския главен прокурор Марк Драйфус, който ще реши дали да предаде Дъгън на САЩ, след като магистрат изслуша делото за екстрадиция.

Делото ще бъде разгледано в съд в Сидни този месец, две години след ареста му в Австралия по времето, когато Великобритания предупреждаваше своите бивши военни пилоти да не работят за Китай.

Австралия и Великобритания тревожни, че Китай вербува военните им пилоти за инструктори

Австралия и Великобритания тревожни, че Китай вербува военните им пилоти за инструктори

Канбера започва разследване

Су Бин, арестуван в Канада през 2014 г., се призна за виновен през 2016 г. за кражба на дизайни на американски военни самолети чрез хакване на големи американски изпълнители на отбраната. Той е посочен сред седемте съзаговорници с Дъган в искането за екстрадиция.

Дъган е познавал Су Бин като посредник за наемане на работа за китайската държавна авиационна компания AVIC, пише адвокат Collaery, и случаят с хакерството е "напълно несвързан с нашия клиент".

Въпреки че Су Бин "може да е имал неправилна връзка с (китайски) агенти, това не е било известно на нашия клиент", пише адвокатът на Дъган.

Миналата година AVIC беше въведена от САЩ в черния списък като компания, свързана с китайската армия.

Двама британци отиват на съд за шпионаж в полза на Китай

Двама британци отиват на съд за шпионаж в полза на Китай

Те са обвинени в предоставяне на секретна информация на чужда държава чрез придобиване, събиране, записване и др.