Сирийският президент Башар ал-Асад каза в сряда, че най-голямата пречка пред милиони бежанци да се завърнат у дома е липсата на инфраструктура, опустошена от повече от десетилетие гражданска война. Това заяви той в интервю за базираната в Абу Даби телевизия Sky News Arabia.
Конфликтът в Сирия уби повече от 500 000 души, разсели милиони и разби инфраструктурата и индустрията на страната, откакто започна през 2011 г. с репресиите на правителството срещу мирни антиправителствени протести.
Войната привлече чужди сили и джихадисти и докато фронтовите линии почти затихнаха през последните години, големи части от северната част на страната остават извън контрола на правителството.
Асад, който нарича всички онези, които се противопоставят на правителството, като "терористи", отбеляза засилена ангажираност със страните от Близкия изток тази година.
Сирия беше приета отново в Арабската лига през май, слагайки край на повече от десетилетие регионална изолация, по време на която някои сили залагаха на неговата смърт.
Според ООН Ливан, Йордания, Турция, Ирак и Египет приемат най-малко 5,5 милиона бежанци, а връщането на бежанците е ключов въпрос на неотдавнашните регионални дискусии.
Но тъй като страните увеличиха призивите за връщане на бежанците, правозащитни групи предупредиха срещу принудително връщане и изразиха опасения за безопасността, като казаха, че някои завърнали се са били арестувани или преследвани, твърдения, които Асад отрече в интервюто.
Страните от региона също търсят сътрудничество от Дамаск по въпроси, включително борбата с търговията с наркотици.
"Когато има война и държавата е отслабена, търговията с наркотици процъфтява и това е нормално, каза Асад. Държавите, които допринесоха за създаването на хаос в Сирия, носят отговорност за това, а не сирийската държава", добави той.
Разследване на АФП миналата година установи, че Сирия се е превърнала в наркодържава, като индустрията на каптагона за 10 милиарда долара засенчва целия друг износ и финансира както Асад, така и много от неговите врагове.
Сирийският президент посочи диалога между Дамаск и арабските власти за борба с търговията с наркотици.