Правителството в Австралия обяви най-голямата схема за съкращаване на въглеродни емисии извън Европа, съобщи БиБиСи.

Съгласно тях от следващата година властите ще започнат да облагат 500-те си най-големи замърсители с данък въглеродни емисии в размер на 23 австралийски долара за тон. Увеличението в данъка за домакинствата ще е около 1%, което веднага предизвика и критиките на опозицията.

Мерките бяха обявени от премиера Джулия Гилард. Очаква се правителството да премине към реализирането на амбициозната схема за търговия с въглеродни емисии в средата на 2015 г.

Планът предвижда към 2020 г. въглеродните емисии да бъдат намалени с 5% спрямо равнището им от 2000 г. По този начин съкращенията ще възлязат на 159 млн. тона.

Австралия е голям износител на въглища и разчита на тях за 80% от производството си на електричество. Същевременно тази индустрия е източник на 37% от националните въглеродни емисии, отбелязва БиБиСи.

Мерките на австралийските власти обаче предизвикаха силно обществено недоволство. Опозицията обяви, че те ще нанесат сериозен удар по конкурентоспособността на предприятията.

Социологическите проучвания пък сочат, че 60% от избирателите също са против тях. Правителството обаче се надява да ги спечели за зелената „кауза", като компенсира по-високите им данъци чрез различни обезщетения.