Австралия заяви, че ще глоби интернет платформите до 5% от глобалните им приходи за това, че не са успели да предотвратят разпространението на дезинформация онлайн, присъединявайки се към световния натиск за овладяване на технологичните гиганти без граници, но разгневявайки защитниците на свободата на словото, предава "Ройтерс".
Правителството съобщи, че ще накара технологичните платформи да определят кодекси на поведение, които да управляват как да спират разпространението на опасни лъжи, които да бъдат одобрени от регулатор. Регулаторът ще определи свой собствен стандарт, ако платформата не го направи, след което ще глоби компаниите за неспазване.
Законодателството, което ще бъде представено в парламента в четвъртък, е насочено към невярно съдържание, което накърнява почтеността на изборите или общественото здраве, призовава за изобличаване на група или нараняване на човек или рискува да наруши ключова инфраструктура или служби за спешна помощ.
Законопроектът е част от широкомащабни регулаторни репресии от страна на Австралия, където лидерите се оплакаха, че базираните в чужбина технологични платформи пренебрегват суверенитета на страната, и идва преди федералните избори, които трябва да се проведат в рамките на една година.
Facebook съобщи, че може да блокира професионално новинарско съдържание, ако бъде принуден да плаща възнаграждения, докато X, бившият Twitter, премахна повечето модериране на съдържанието, откакто беше купен от милиардера Илон Мъск през 2022 г.
"Дезинформацията представлява сериозна заплаха за безопасността и благосъстоянието на австралийците, както и за нашата демокрация, общество и икономика", каза министърът на комуникациите Мишел Роуланд в изявление.
"Да не правиш нищо и да оставиш този проблем да тлее не е опция."
Първоначалната версия на законопроекта беше критикувана през 2023 г., че дава на Австралийския орган за комуникации и медии твърде много правомощия да определя какво представлява дезинформация и дезинформация, терминът за умишлено разпространяване на лъжи.
Роуланд каза, че новият законопроект уточнява, че медийният регулатор няма да има правомощия да принуждава премахването на отделни части от съдържание или потребителски акаунти. Новата версия на законопроекта защитава професионални новини, художествено и религиозно съдържание, но не защитава съдържание, разрешено от правителството.
Около четири пети от австралийците искат да се обърне внимание на разпространението на дезинформация, каза министърът, цитирайки Австралийския медиен литературен алианс.
Говорителят на опозицията по вътрешните работи Джеймс Патерсън каза, че въпреки че все още не е проучил преработения законопроект, "легитимните политически убеждения на австралийците не трябва да бъдат цензурирани нито от правителството, нито от чуждестранни социални медийни платформи".
Австралийският орган за комуникации и медии заяви, че приветства "законодателството, което да му предостави официална регулаторна роля за борба с дезинформацията и дезинформацията в цифровите платформи".