Потенциалното принудително депортиране от страна на Австрия на сирийски бежанци обратно в родината им може да се случи само когато е безопасно. Това заяви външният министър Александър Шаленберг пред "Ройтерс".

Той добави, че е невъзможно да се предвиди точен момент.

Шаленберг изясняваше позицията на правителството си, след като консервативният канцлер Карл Нехамер се позова на падането от власт на дългогодишния владетел Башар Асад, за да призове за преоценка на сигурността в Сирия, така че да се даде възможност за връщане на бежанци.

Както при много центристки партии в Европа, Народната партия на Нехамер е подложена на натиск от крайната десница, която като него заема твърда позиция по отношение на имиграцията. Евроскептичната, приятелски настроена към Русия Партия на свободата спечели парламентарните избори през септември, но Нехамер получи задачата да състави правителство.

Вътрешният министър от Народната партия Герхард Карнер в понеделник заяви, че неговото министерство ще изготви план за репатриране и депортиране на сирийци, но не обясни как това ще бъде приложено.

Австрия спира да предоставя убежище на сирийски граждани

Австрия спира да предоставя убежище на сирийски граждани

Сирийците са най-голямата група кандидати за убежище в Австрия досега, с 12 871 молби към ноември

"Най-нормалното и разумно нещо на света е да кажем, че когато е възможно, ще го направим незабавно", отбеляза Шаленберг. "Не знам кога. Можете ли да гледате в бъдещето?".

Министерството на вътрешните работи на Австрия съобщи, че преустановява обработката на молбите за убежище на сирийци и процеса на събиране на семействата на роднини.

Австрия беше сред първите от повече от дузина европейски държави, които обявиха такова спиране. Освен това тя заяви, че ще подкрепи доброволното депортиране на сирийци.

Сирийците, бягащи от гражданска война, съставляваха голяма част от над 1 милион души, които се отправиха към Германия и съседна Австрия по време на миграционната криза в Европа в периода 2015-16 г.

Те са най-голямата група търсещи убежище в Австрия.

Шаленберг заяви, че ситуацията в Сирия ще отнеме време, за да се изясни. "Най-лошият сценарий е, разбира се, развитието на провалена държава, така да се каже, която не може да бъде управлявана в действителност. Либия 2.0, ако желаете. Ще трябва да следим това отблизо", посочи той.

Преходният период в Сирия ще е 18 месеца

Преходният период в Сирия ще е 18 месеца

Ще се приеме нова конституция