Полетът на Азербайджанските авиолинии, който се разби в Казахстан в сряда, убивайки 38 души, вероятно е бил свален от руска система за противовъздушна отбрана, казаха пред "Ройтерс" източници в Азербайджан, запознати с разследването.

Полет J2-8243 на Азербайджанските авиолинии падна близо до град Актау в Казахстан, след като се отклони от район на Русия, в който Москва е използвала системи за противовъздушна отбрана срещу удари на украински дронове през последните месеци.

Пътническият самолет е прелетял стотици мили извън планирания си маршрут от азербайджанския Баку до Грозни, в южната част на руския регион Чечения. Той се разби на отсрещния бряг на Каспийско море, след което руската авиационна служба каза, допусна като причина удар с ято птици.

Длъжностни лица не обясниха защо самолета е пресякъл морето, но катастрофата се случи, след като украинските дронове удариха Чечня този месец. Най-близкото руско летище по траекторията на полета на самолета беше затворено в сряда сутринта.

Един от азербайджанските източници, запознат с азербайджанското разследване на катастрофата, каза пред Ройтерс, че предварителните резултати показват, че самолетът е бил ударен от руска система за противовъздушна отбрана Панцир-С и комуникациите му са били парализирани от системи за електронна война при подхода към Грозни.

Източникът каза: "Никой не твърди, че това е направено умишлено. Въпреки това, като се вземат предвид установените факти, Баку очаква руската страна да признае за свалянето на азербайджанския самолет."

Видеоклипове от мястото на катастрофата, публикувани в социалните медии и проверени от "Ройтерс", показват нещо, което изглежда като шрапнелно увреждане на останките на опашната част на самолета.

Фирмата за авиационна сигурност Osprey Flight Solutions заяви в сигнал до авиокомпаниите в сряда, че кадрите от останките и обстоятелствата около въздушното пространство в югозападна Русия показват възможността самолетът да е бил ударен от някаква форма на противовъздушен огън.

Регионите на Дагестан и Чечня в Русия бяха атакувани от украински военни дронове този месец, като руската противовъздушна отбрана беше активирана в отговор, каза Оспрей.

По-рано в сряда руското министерство на отбраната съобщи за свалянето на 59 украински дрона над няколко региона.

Някои от тях са били свалени в затворено въздушно пространство над региони, граничещи с Украйна, включително Азовско море. Съобщава се, че полетните операции на руското летище Казан са били временно прекратени поради активността.

В допълнение, публично достъпните данни за проследяване на полети ADS-B показват, че самолетът е имал GPS заглушаване по време на полета си над югозападна Русия, се казва в предупреждението.

В Брюксел НАТО призова за пълно разследване на причините за катастрофата.

"Нашите мисли и молитви са със семействата и жертвите на полет J28243 на Азербайджанските авиолинии", каза говорителят на НАТО Фара Даклала на X.

"Пожелаваме на пострадалите при катастрофата бързо възстановяване и призоваваме за пълно разследване.

Председателят на сената на Казахстан каза по-рано в четвъртък, че причината за самолетната катастрофа все още е неизвестна.

Отломки от украински дрон предизвикали пожар в мол в Северна Осетия

Отломки от украински дрон предизвикали пожар в мол в Северна Осетия

Съобщава се за украински удари по град Лгов в Курск

Припомняме, че на 17 юли 2014 г. пътнически самолет на Malaysia Airlines, изпълняващ полет MH17 от Амстердам (Нидерландия) до Куала Лумпур (Малайзия), беше свален над Източна Украйна. Самолетът, модел Boeing 777, се разби в зона, контролирана от проруски сепаратисти, като загинаха всички 298 души на борда, включително 193 нидерландски граждани, 43 малайзийци и представители на други националности.

Международното разследване, водено от Нидерландия, установи, че самолетът е бил свален от ракета земя-въздух, изстреляна от мобилна система БУК, произвеждана в Русия. Ракетата е изстреляна от район, контролиран от сепаратистите, а системата впоследствие е върната обратно в Русия.

Останките от самолета, сателитни изображения, разговори между сепаратисти и свидетелски показания потвърдиха, че става дума за ракета, транспортирана от Русия. Сепаратистите първоначално твърдяха, че са очаквали да свалят украински военен самолет, но впоследствие стана ясно, че става дума за MH17.

Катастрофата доведе до международен скандал. Русия категорично отрича участие и обвинява Украйна за инцидента. Същевременно разследването на Международния екип за разследване (JIT) установи пряка връзка между инцидента и руската подкрепа за сепаратистите.

През 2022 г. нидерландски съд произнесе присъди срещу трима обвиняеми - двама руснаци и един украинец - за съучастие в свалянето на самолета. Те бяха осъдени задочно на доживотен затвор. Това решение беше прието като значима стъпка към справедливост за жертвите и техните семейства.