Две българки, част от руска шпионска мрежа, управлявана от Обединеното кралство, бяха посочени поименно за първи път в разследване на Би Би Си. 

Цветелина Генчева и Цветанка Дончева са участвали в сложни операции по следене на шпионирани от клетката хора.

Нито една от двете не е пожелала да говори, когато от британската медия са се свързали с тях.

Цветелина Генчева живее в София и работи на летището. Твърди се, че тя е използвала работата си, за да следи полетите на хора, набелязани от шпионската клетка. Тя предоставяла детайли за полети на журналиста Христо Грозев и на руския дисидент Кирил Качур.

Цветанка Дончева живее във Виена и е безработна. Тя също е помогнала в следенето на Грозев във Виена. Платено ѝ е да провежда и антиукраинска пропагандна кампания, която включва поставяне на стикери на ключови места, с цел да накара привържениците на Украйна да изглеждат като неонацисти.

Дончева и Генчева не са в ареста и не са осъждани за престъпление.

Дончева е била арестувана от австрийската полиция през декември. Искането на австрийската прокуратура за предварителното ѝ задържане е отхвърлено и българката е освободена.

Австрийските съдебни документи гласят, че "няма риск" Дончева да се укрие, тъй като тя е "социално интегрирана" в страната и се грижи за майка си, а че рискът от нови престъпления не е особено висок предвид факта, че останалите от шпионската група са задържани във Великобритания. 

Припомняме, че други българи очакват присъда в Лондон за шпионаж в полза на Русия.

Признаха за виновни българите, съдени във Великобритания за шпионаж в полза на Русия

Признаха за виновни българите, съдени във Великобритания за шпионаж в полза на Русия

Съгласно законодателството в Обединеното кралство максималната присъда за деянието е 14 години

Трима от тях бяха признаха за виновни по-рано през март, въпреки че отричаха обвиненията. 

Твърди се, че Марсалек е ръководил група за наблюдение на разследващия журналист Грозев, който помогна за разобличаването на руски шпиони, замесени в отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални. Операцията по следенето на Грозев в България, Австрия и Испания е била осъществена с участието на тримата подсъдими.

Припомняме, че още двама българи, Орлин Русев и Бисер Джамбазов, сочени за ръководители на шпионската клетка, се признаха за виновни още в началото на процеса.

По време на процеса в Олд Бейли мистериозният служител на авиокомпанията беше известен като "Цветка" или "Свети". Тогава източници в Австрия потвърдиха нейната самоличност.

Христо Грозев: Путин ме мрази и се опита да ме убие

Христо Грозев: Путин ме мрази и се опита да ме убие

Операцията срещу българския журналист започнала в деня на публикацията за отравянето на Навални - 14 декември 2020 г.

Путин ме мрази и се опита да ме убие. Tова заяви Грозев в интервю за британския телевизионен канал Channel 4 News, съобщава bTV. Той гостува по повод новия си документален филм "Списък на убийствата: Преследван от шпионите на Путин". Той посочи, че операцията срещу него е започнала в деня на публикацията за отравянето на Навални - на 14 декември 2020 г.