Беларус е освободил 52 затворници, които сега са напът за Литва. Това заяви говорител на посолството на САЩ във Вилнюс, цитиран от "Ройтерс".

По-рано американският президент Доналд Тръмп призова беларуския си колега Александър Лукашенко да освободи задържаните, които Тръмп определи като "заложници".

"Делегация, водена от САЩ, със заместник-помощника на президента Тръмп Джон Коул, се отправя към Вилнюс след преговори в Минск, като са освободени 52 затворници от различни националности", уточни говорителят на посолството.

По-рано беларуската информационна агенция БелТА информира, че Лукашенко е изразил готовност пред пратеника на президента на САЩ да сключи сделка за освобождаване на затворници.

Лукашенко помилва още 16 политически затворници

Лукашенко помилва още 16 политически затворници

Правозащитни организации и опозицията в изгнание твърдят, че в Беларус има около 1150 политически затворници

Лукашенко поздрави Джон Коул в Минск, а Коул предаде на беларуския лидер писмо от Тръмп на английски език, подписано с "Доналд". Коул отбеляза, че фактът, че Тръмп е подписал писмото просто като Доналд, е "рядък акт на лично приятелство".

"Ако Доналд настоява, че е готов да приеме всички тези освободени затворници, Бог да ви благослови, нека се опитаме да постигнем глобална сделка, както обича да казва г-н Тръмп, голяма сделка", заяви Лукашенко. Освен това той похвали американския лидер за стремежа му към мирно споразумение в Украйна.

Лукашенко - близък съюзник на руския президент Владимир Путин, управлява авторитарно Беларус от повече от три десетилетия.

Тихановска: Лукашенко освобождава затворници от интерес

Тихановска: Лукашенко освобождава затворници от интерес

Въпреки че и съпругът ѝ бе от пуснатите, тя не се заблуждава