САЩ ще бъдат принудени да преразгледат из основи отношенията си с Грузия, ако "законът за чуждестранните агенти" влезе в сила в сегашния си вид. За това предупреди говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер.
"Дълбоко сме обезпокоени от този закон в кремълски стил за чуждестранните агенти, който току-що беше приет от парламента. Очакваме, че президентът ще наложи вето върху него. При това все още не е ясно дали парламентът ще се опита да преодолее това вето", коментира Карин Жан-Пиер.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили многократно, включително и днес, уверяваше, че ще наложи вето на закона.
От своя страна ръководството на управляващата партия "Грузинска мечта" също твърдо обеща да прокара закона - и партията и нейните сателити разполагат с необходимия брой гласове в парламента, за да отхвърлят ветото.
Говорителката на Белия дом повтори това, което САЩ и други западни държави и организации многократно са заявявали, че този закон отдалечава Грузия от ценностите на Европейския съюз и НАТО, към които тя официално иска да се присъедини.
"Ще видим какво ще направи парламентът, но ако този закон бъде приет, това ще ни принуди да преразгледаме из основи отношенията си с Грузия", заяви Карин Жан-Пиер.
Заместник-държавният секретар на САЩ Джеймс О'Брайън заяви във вторник в Тбилиси, че ако "законът за чуждестранните агенти" влезе в сила в сегашния си вид, САЩ може да преразгледат многомилионни програми за помощ на Грузия.
Освен това ще се наложат санкции срещу онези представители на властите, които биха участвали в насилствени действия срещу мирни протестиращи.
projekt
на 15.05.2024 в 10:13:33 #1мда....уж демокрация беше една държава дас е управлява от правила. а сега се оказва че държавата трябва да се управлява от улицата. събират се 5000 човека и всичко трябва дас е случи защото те така казали. когато хиляди протестират в Грузия - демокрация когато десетки хиляди протестираха в САЩ - лоши хора. когато студенти протестираха в университети в САЩ полицията ги наби и арестува - демокрация. помните ли в България как родната полиция арестува и пребиваше хора под колоните на ЦУМ - някой полицаи станаха министри. добре че бяха камерите защото полицията отричаше това да се е случило. и това в демократична България..... когато полиция арестува и бие в Грузия - не е демокрация...... как пък все двойни стандарти бе господа демократи подобни изстъпления на полицията в България имаше на няколко пъти и досега няма наказани полицаи. напротив. МВР шефове се издигат и стават министри. когато това се случи на друго място - това е лошо. как така бе господа демократи. как така.....