Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза в събота, че е обсъдил руската агресия в Украйна по време на над петчасовите си разговори с китайския външен министър Уан Йи, в които е изразил загриженост относно обвързаността на Пекин с Москва, съобщи Reuters.
Двамата определят първия си личен разговор от октомври насам като "откровен".
Той се проведе ден след като те присъстваха на срещата на външните министри от Г-20 на индонезийския остров Бали.
"Споделих отново с държавния съветник, че сме загрижени за позиционирането на КНР до Русия", каза Блинкън на пресконференция след разговора. Той не смята, че Китай се държи неутрално, тъй като е страната е подкрепила Русия в ООН и е "подсилила руската пропаганда".
Според Блинкън китайският президент Си Дзинпин е дал да се разбере ясно в разговор с президента на РФ Владимир Путин на 13 юни, че стои зад решението за създаване на партньорство с Русия.
Агенцията отбелязва, че малко преди нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари Пекин и Москва са обявили партньорство "без ограничения", макар че американските власти твърдят, че не са видели Китай да нарушава санкциите срещу Русия или да й предоставя военно оборудване.
Попитан за отказа му да проведе разговори с руския външен министър Сергей Лавров на срещата на Г-20, Блинкън заяви: "Проблемът е следният - не виждаме никакви признаци, че Русия в този момент е готова да се ангажира със смислена дипломация."
Според китайския външен министър има опасност посоката на отношенията между САЩ и Китай да бъде допълнително "отклонена" поради проблем с начина, по който САЩ приемат Китай.
Уан Йи каза също, че Вашингтон трябва да отмени възможно най-скоро допълнителните мита за Китай и да прекрати едностранните санкции срещу китайски компании.
"Продължавайки напред, Съединените щати искат каналите ни за комуникация с Пекин да продължават да са отворени", посочи Блинкън.
Той отбеляза, че се очаква президентите Джо Байдън и Си Дзинпин да разговарят през следващите седмици.
Опако
на 10.07.2022 в 04:07:40 #6Много ясно, че ще им държат сметка за външната поллитиика, никой не иска да ввиди блокиране на международния трафик в Тайванския проток, нито нарушаване на санкциите срещу Русия! Всичко, споменато от теб като аргумент, е следствие от заплахата на Китай в Индо-Тихия океански регион.
Marlowe
на 09.07.2022 в 21:38:11 #5Той не смята, че Китай се държи неутрално, тъй като е страната е подкрепила Русия в ООН и е "подсилила руската пропаганда". *** Ей, нагли англосаксонци... иначе пищят как други се месели в политиката на чужди държави. Държи сметка каква позиция има Китай, хахаха, в същото време правят военни съюзи срещу КНР и ги обграждат с военни бази. Ръчкат Тайван и го въоражават, Водят търговска война с Китай, платиха протестите в Хонг Конг и опитаха цветна революция там... и ПАК държат сметка, каква била външната им политика, водят мръсна война срещу Хуавей и арестуват мениджърите им по света... айде бе , нагли простаци... духайте тоз търговски дефицит с Китай... държава с виртуални авоари и трилиони бюджетен минус. ))
ВълкСчадъР
на 09.07.2022 в 18:10:38 #4№8 Виж по долу какво ти казах за Бойко
ВълкСчадъР
на 09.07.2022 в 17:49:12 #3№5 Кажи какви технологии имат Китай ? Компютърни ? Интел, АМД и. т.н.т. само използват китайската евтина работна ръка!Самолети ? Ми те за техните J 9 още не могат двигатели да направят, и са с западни сонари, щото те самите нямат! Какво друго, дай някаква тяхна технология да видим !
ВълкСчадъР
на 09.07.2022 в 17:46:55 #2№4 Кух си като Бойко Методиев ! Макро икономика, ама базирана на износа към мръсния запад !
ВълкСчадъР
на 09.07.2022 в 17:29:12 #1--- Споделих отново с държавния съветник, че сме загрижени за позиционирането на КНР до Русия -- Всеки един нормален човек разбира това като откровенно предупреждение ! Китайската икономика е базирана на евтината работна ръка ! Износът за мръсния Запад е $2 трилона , и ако това се секне, Китай ще фалира ! Китай също така са зависими от технологии и енергия, а тариката Си не желае по никакъв начин да се обвързва с жужето , хем уж са партнъори без ограничения !