Великобритания и други страни членки на НАТО трябва да поемат в курс на по-строга позиция по отношение на Русия.
Също така трябва да разполагат и с бърз план за отговор в случай на нападения над страните от Балтика.

Това е мнението на Комитета по отбрана в Палатата на общините (долната камара на парламента), цитиран от БиБиСи.

Докладът на комисията е озаглавен „Русия - нова конфронтация?" и е адресиран до Министерството на отбраната на Великобритания.

Документът подчертава мнението на британските депутати за възможните последствия от „неопределените отношения" между Запада и Русия. Парламентаристите отбелязват, че императивът за сътрудничество с Москва не означава признаване на руското влияние във всички сфери.

Великобритания трябва и в бъдеще да настоява за извеждането на руските войски от територията на Грузия, се казва в документа.

Депутатите призовават правителството да заеме „по-трезва позиция по отношение на Русия".

Депутатите настояват още за по-енергични реакции на полетите на руски военни самолети в близост до британското въздушно пространство, каквито са засечени за последните 2 години 18 пъти.

Такива полети създават рискза изостряне на напрежението и въпреки че не представляват риск за сигурността на страната или НАТО, могат да се превърнат в опасност за гражданската авиация.

В доклада е записано още, че експерти предупреждават, че съществува значителен риск от начало на нова Студена война, като резултата от „все по-агресивната външна политика на Русия".

Авторите на доклада подчертават още, че Русия остава един от водещите играчи на световната сцена и оказва съществено влияние на глобалната и европейската карта на дена, а това означава и - директно на сигурността и интересите на Великобритания.

НАТО трябва да поддържа осезаемо военно присъствие в балтийските държави, включително и патрулиране във въздушното пространство и учения, препоръчват още депутатите.

Комисията допълва, че агресивната политика на Москва се поддържа не само от все още значителния военен потенциал, но и с помощта на други инструменти на външната политика, в това число и енергетиката.

В доклада се говори и за вероятността от нападение над страните от Балтика, а авторите му считат, че НАТО трябва да има задължително план, с който да гарантира сигурността на своите източноевропейски членове в случай на „непредвидени обстоятелства".

Депутатите отбелязват, че опасността за страни от бившето съветско пространство не е отминала, въпреки доброто и необходимото сътрудничество с Русия в сферите на тероризма, ядреното неразпространение и борбата с изменението на климата.