Британският парламент за първи път назова Тайван като "независима държава" в официален документ, нарушавайки политическо табу, на фона на визитата на външният министър Джеймс Клевърли в Китай тази седмица, пише "Политико".

Новата формулировка, приета в доклад, публикуван в сряда от влиятелната комисия по външни работи на Камарата на общините, рискува да предизвика остра реакция от страна на Пекин и идва, когато Клевърли става първият висш британски пратеник, посетил Пекин от пет години на фона на мразовити отношения.

Пекин отдавна отрича държавността на Тайван, настоявайки, че самоуправляващият се демократичен остров е част от неговата територия. Само 13 страни по света признават Тайпе вместо Пекин дипломатически.

"Тайван вече е независима държава под името Република Китай", се казва в доклада на комисията. "Тайван притежава всички изисквания за държавност, включително постоянно население, определена територия, правителство и способността да влиза в отношения с други държави - липсва му само по-голямо международно признание."

Според председателя на комисията Алиша Кърнс от управляващата Консервативна партия това е първият път, когато доклад на парламента на Обединеното кралство прави подобна декларация. "Ние признаваме позицията на Китай, но ние като [комисията по външните работи] не я приемаме", каза Кърнс пред POLITICO. "Наложително е външният министър да застане твърдо и гласно до Тайван и да даде ясно да се разбере, че ще защитим правото на Тайван на самоопределение."

"Този ​​ангажимент е в съответствие не само с британските ценности, но също така служи като трогателно послание към автократичните режими по света, че суверенитетът не може да бъде постигнат чрез насилие или принуда", добави Кърнс.

Докладът на комисията критикува правителството, че не е достатъчно смело в подкрепата си на Тайван, като призовава служителите да започнат да подготвят санкции със съюзниците, за да възпрат военните действия на Пекин и икономическата блокада на острова, който доставя 90 процента от най-модерните полупроводници в света.

"Обединеното кралство би могло да се стреми към по-близки отношения с Тайван, ако не беше прекалено предпазливо да обиди Китайската комунистическа партия", каза комисията. "Обединеното кралство трябва да разхлаби самоналожените ограничения за това кой може да взаимодейства с тайвански служители. САЩ и Япония показаха, че комуникацията е възможна дори на най-високо ниво."

Лондон също трябва да работи с Токио и Тайпе за тристранно сътрудничество за способности за кибер и космическа отбрана, се казва в него.

Относно кандидатурата на Тайван да се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), в което Великобритания е нов член, комисията призова правителството да проведе кампания за приемането на Тайван.

Междувременно докладът също така критикува британското правителство за това, че държи стратегията си за Китай в тайна.

"Като се има предвид публикувананата от Германия стратегия за Китай, очевидно е възможно правителството на Обединеното кралство да публикува публична, некласифицирана версия, която ще даде на публичния и частния сектор насоките, които търсят", се казва в съобщението.

Уайтхол, каза той, трябва да бъде по-твърд по отношение на "транснационалните репресии" на Китай на британска земя, като санкциониране на законодатели на Обединеното кралство или тормоз на дисиденти.

Клевърли "трябва да е категоричен, че отбраната не е ескалация и че Обединеното кралство ще стои решително и ще предприеме действия срещу всякакви усилия за транснационални репресии", каза Кърнс.

Правителството на премиера Риши Сунак спря да дефинира Китай като широка "заплаха", вместо това го представи като "определящо епохата и системно предизвикателство".

Британският парламент разкритикува стратегията за Китай, докато Клевърли е в Пекин

Британският парламент разкритикува стратегията за Китай, докато Клевърли е в Пекин

Вътрешен доклад описва Китай като "заплаха за Обединеното кралство и неговите интереси".