Външният министър Джеймс Клевърли проведе разговори с китайски официални лица в Пекин, първото подобно посещение от пет години насам, съобщава Би Би Си.

На среща с вицепрезидента на Китай Клевърли подчерта, че обменът лице в лице ще помогне на страните да избегнат недоразумения.

Отношенията между Обединеното кралство и Китай паднаха до ново дъно от 2018 г., когато за последен път високопоставен министър на Обединеното кралство пътува до Китай за разговори.

Клевърли каза, че ще повдигне въпроса за нарушенията на човешките права пред китайските лидери и ще ги помоли да окажат по-голям натиск върху Русия да прекрати нахлуването си в Украйна.

Придружен от посланика на Обединеното кралство в Китай в сряда, Клевърли седна в Голямата зала на народа срещу вицепрезидента на Китай Хан Джън.

По време на посещението си Клевърли ще разговаря и с китайския министър на външните работи Ван И. Войната в Украйна и киберсигурността също са на дневен ред.

Преди посещението Клевърли каза: "Нито един значим глобален проблем - от изменението на климата до предотвратяването на пандемията, от икономическата нестабилност до разпространението на ядрени оръжия - не може да бъде решен без Китай.

Британският външен министър предупреждава срещу изолация на Китай

Британският външен министър предупреждава срещу изолация на Китай

Той отказва да дефинира двустранните отношения с една дума

"Размерът, историята и глобалното значение на Китай означават, че не могат да бъдат пренебрегнати, но това идва с отговорност на глобалната сцена.

"Тази отговорност означава, че Китай трябва да изпълнява своите международни ангажименти и задължения.

Посещението идва, когато Комисията по външни работи на Камарата на общините критикува подхода на правителството към Китай в нов доклад за политиката на Обединеното кралство в Индо-Тихоокеанския регион.

Докладът описва дейностите на Китайската комунистическа партия като "заплаха за Обединеното кралство и неговите интереси".

Докладът поражда загриженост относно липсата на съгласуваност в подхода на правителството и призовава за публикуване на некласифицирана версия на стратегията му за Китай, за да предостави насоки на публичния и частния сектор.

Комисията също така твърди, че всички съответни министри трябва да бъдат информирани за версията на стратегията с по-висок клас.

Междупартийната група от депутати също осъди атаките срещу дисиденти от Хонконг в Обединеното кралство като "продължителен опит" на Китай да сплаши своите критици и призовава Обединеното кралство да каже на китайското правителство, че подобна политика е неприемлива.

Китай задържа плановете за ново посолство в Лондон

Китай задържа плановете за ново посолство в Лондон

Пекин е разочарован от неспособността на британското правителство да му съдейства в процеса

Председателят на комисията от консерваторите Алиша Кърнс каза, че е аргументирала "необходимостта от балансиране на икономическото сътрудничество с предпазливост в отношенията на Обединеното кралство с Китай".

"Как могат тези, които прилагат политика - и създават закони - да го правят, без да разбират цялостната стратегия?"

Запитана във вторник дали Клевърли трябва да посети Пекин, тя каза пред BBC: "По-важно е да сме в стаята с тях в пълно несъгласие, вместо да прекъсваме отношенията си".

Въпреки това бившият лидер на Консервативната партия и министър сър Иън Дънкан Смит, който е един от петимата депутати, санкционирани от Китай, каза, че посещението е последният етап от "Проекта Коутоу".

Той каза пред информационната Прес Асосиейшън, че позицията на Обединеното кралство "мирише ужасно на угодничество".

"Сякаш искаме повече бизнес, следователно не искаме да разстройваме много китайците", каза той.

"Това, което накрая получаваме, е, че те смятат, че сме твърде слаби.

Външният министър в сянка на лейбъристите Дейвид Лами обвини консервативното правителство в повече от десетилетие на "разделение, непоследователност и самодоволство спрямо Китай".

Той каза, че правителството трябва да осигури "осезаеми дипломатически победи", включително край на китайските санкции срещу британските парламентаристи.

Лондон отговори остро на Китай за санкциите му срещу британски депутати

Лондон отговори остро на Китай за санкциите му срещу британски депутати

Китай се опитва да заглуши онези, които изтъкват нарушенията на човешките права

Отношенията между Обединеното кралство и Китай бяха обтегнати през последните години по въпроси, включително репресиите срещу човешките права в Хонконг.

Миналата година министър-председателят Риши Сунак каза, че така наречената "златна ера" на по-тесни връзки с Китай е приключила, но също така подчерта, че Обединеното кралство не може просто да пренебрегне значението на страната.

Съобщава се, че предшественикът на Сунак Лиз Тръс е планирала да прекатегоризира Китай като "заплаха" за Обединеното кралство като част от преглед на външната политика.

Преди визитата говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин каза, че ще бъдат обсъдени "международни и регионални въпроси от общ интерес".

Той добави: "Надяваме се, че британската страна ще работи с нас за поддържане на духа на взаимно уважение, задълбочаване на обмена, подобряване на взаимното разбирателство и насърчаване на стабилното развитие на китайско-британските отношения."

Китай прави всичко възможно да прикрие мащаба на икономическите си сътресения

Китай прави всичко възможно да прикрие мащаба на икономическите си сътресения

Чуждестранните инвеститори вече продават китайски вътрешни акции и облигации с бързи темпове