Дъблинският регламент ще бъде променен, но докато това стане, неговите изисквания ще се изпълняват, заяви на пресконференция еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос.

Припомняме, Дъблинското споразумение засяга кандидатите за убежище. Според него, първата страна, която регистрира кандидатите за убежище, носи отговорност за тях.

Над 144 хил. мигранти влезли в Европа от началото на годината

Над 144 хил. мигранти влезли в Европа от началото на годината

През миналата година са влезли около 1,25 млн. мигранти

"Дъблинският регламент все още е в сила, но той не действа и ние сме в процес на преразглеждането му. През март ще предоставим нашето отношение, междувременно трябва да работим в сътрудничество с всички държави-членки.

Сега сме в нова реалност, Дъблинският регламент трябва да бъде адаптиран към нея. Ангажирани сме със защитата на договора, това е ролята на комисията. До момента, когато започнем преработката на Дъблинския регламент, той ще бъде в сила", заяви Аврамопулос.

Той допълни, че ще има открит дебат в ЕП по интелигентните граници. Няма решение по отношение на дълбочината на промените на Дъблинския регламент, стана ясно от думите му.

Еврокомисарят по миграцията увери, че трябва да има сътрудничество на държави-членки на ЕС както помежду им, така и със съседните държави, които все още не са членки на съюза и даде за пример Македония. "По силата на международни спогодби тя трябва да отвори границите си за онези, които имат право на убежище", заяви Аврамопулос.

Еврокомисарят от Гърция заяви, че страната му добре съзнава своите отговорности. "Ситуацията трябва бързо да стане по-позитивна. Що се отнася до Шенгенското пространство, не бих искал да оставате с впечатление, че се очаква ултиматум от нас", каза той и увери, че всички трябва да поемат своите отговорности.

"В началото някои държави-членки нямаха желание да участват в преместването. Това е задължително решение, те трябва да изпълнят решенията, които сме взели всички заедно. Едностранни решения и позиции няма да помогнат. Време е да докажем, че когато говорим помежду си, сме сериозни. Срещата на върха е особено важна. Как прилагаме решенията, които сме взели заедно. Кризата показа силата си и тежестта си в тази географска форма на Европа, но не знаем какво ще стане утре. Мобилността на хората няма да спре.

Европа за мигрантите е безплатна храна и голи жени, констатират анализатори

Европа за мигрантите е безплатна храна и голи жени, констатират анализатори

Трябва да чуват, че тук бият и няма ядене

"Всичко, което сме постигнали през последните 60 години е заложено на карта. Кризи от подобно естество ни сочат правилния път напред. Сега тестваме всичко постигнато да видим дали сме на правия път", подчерта Аврамопулос.
Той припомни, че Европа е била изправена пред много кризи: преди - икономическа, сега - бежанската.

"Да се изправим, да запазим ценностите си. Не можем да продължим по-нататък като приемаме изолирани политики. Трябва да опазим, засилим и поддържане нашето единство", призова еврокомисарят по миграцията.

Запитан кои не са добре дошли в Европа - афганци и иракчани ли и дали само сирийци имат право на убежище, Аврамопулос не отговори конкретно.

"Европа е отворена за всички, които имат нужда от закрила. Затова - да се оцени всеки отделен случай дали може да получи статус на бежанец", каза той и се обърна към имигрантите, ако искат да дойдат в Европа, да вървят по законния път.

Припомняме, вчера председателят на Съвета на Европа Доналд Туск предупреди икономическите мигранти да не идват в ЕС.

Не идвайте в Европа, призова Доналд Туск икономическите мигранти

Не идвайте в Европа, призова Доналд Туск икономическите мигранти

Искам да призова всички потенциални

"Следващите месеци ще поставим условия за законова миграция в Европа. Онези, които пресичат границите ни незаконно, нямат право да останат тук. Другите са добре дошли, ако бягат от война", заяви еврокомисарят.