Ръководителят на офиса на президента на Украйна Володимир Зеленски Кирило Буданов заяви по време на посещение в Литва, че Украйна е готова за среща между лидерите на Украйна и Русия, при условие че Кремъл наистина е готов да се включи в преговори, съобщава "Укринформ"

Зеленски: Фронтовата линия не е спокойна, въпреки обявеното примирие

Зеленски: Фронтовата линия не е спокойна, въпреки обявеното примирие

Изрази удовлетворение, че към вечерта на 10 май не е имало масирани ракетни или въздушни атаки

Разговорите между Зеленски и руския му колега Владимир Путин няма да се случат внезапно, но ако сигналите на Русия за диалог са искрени, Украйна "също ще бъде готова", каза Буданов.

Отбелязва се, че в неделя, след посещението си в Москва, словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че ако Зеленски иска да се срещне с Путин за преговори, трябва да се обади директно на лидера на Кремъл. Според Фицо това е бил отговорът на Путин, след като словашкият премиер е предал готовността на Зеленски да се срещне с руския лидер във всякакъв формат.

Фицо от Червения площад: Краят на войната в Украйна е близо

Фицо от Червения площад: Краят на войната в Украйна е близо

Миналата година премиерът на Словакия беше сред държавните глави, които посетиха Москва на 9 май

На въпрос на журналисти за възможността за такава среща, Буданов се пошегува, че междудържавните телефонни линии между воюващите страни са били прекъснати и че "такива разговори не се правят по мобилни телефони".

Той добави, че Украйна многократно е демонстрирала чрез действията си, че "ние подкрепяме прекратяването на войната и постигането на мир".

"Това е официалната позиция на Украйна, подкрепена от президента на Украйна. Ние подкрепяме прекратяването на военните действия. Искам да подчертая още веднъж: постигането на мир не е слабост, а доказателство за здрав разум", подчерта Буданов.

Той отбеляза също, че ситуацията на бойното поле остава "стабилна", както и руският режим.

"Но нищо на този свят не трае вечно", добави бившият началник на военното разузнаване.

Без решение за стария спор! Путин кани Зеленски на преговори в Москва. Киев обаче търси неутрален терен

Без решение за стария спор! Путин кани Зеленски на преговори в Москва. Киев обаче търси неутрален терен

Без яснота за спиране на огъня