Бунтовническата групировка M23, подкрепяна от Руанда, пое контрола над центъра на Букаву, основен търговски център в източната част на Демократична република Конго (ДРК). Според свидетели и самите бунтовници, правителствените сили не са оказали значителна съпротива, предава "Ройтерс".

Командирът на M23 Бернар Бямунгу заяви пред агенцията, че групировката държи града под контрол от обедните часове на 16 февруари, неделя. Букаву, който е столица на провинция Южно Киву, се превърна в следващата цел на M23, след като през януари бунтовниците превзеха Гома, най-големия град в източната част на страната. Завземането на Букаву бележи сериозен удар по авторитета на правителството в Киншаса.

Правителството на ДР Конго потвърди, че бунтовниците са влезли в Букаву, но не призна пълния контрол на M23 над града. В официално изявление Киншаса обвини Руанда, че продължава план за окупация, разграбване и тежки нарушения на човешките права.

"Руанда упорито преследва своя план да окупира територията ни, да ограбва ресурсите ни и да извършва престъпления срещу нашия народ", се казва в изявление на конгоанското правителство.

Конфликтът в източната част на страната продължава да се разраства и поражда опасения от по-широка регионална война, кореняща се в напрежението, останало след геноцида в Руанда през 90-те години на миналия век.

В отговор на обвиненията от ДР Конго, ООН и западните държави, че хиляди руандийски войници се бият заедно с M23, Руанда отрича и заявява, че единствено защитава територията си от хуту милиции, действащи с подкрепата на конгоанската армия.

Великобритания нарече влизането на M23 и Руандийските отбранителни сили в Букаву "сериозна ескалация, която повишава риска от по-широк регионален конфликт с катастрофални последици за хората".

За разлика от боевете при превземането на Гома, при които загинаха около 3 000 души, според ООН в Букаву в неделя не е имало значителни сражения и жертви. Според очевидци бойците на M23 навлизат в града без съпротива от страна на конгоанските сили.

Говорителят на M23, Уили Нгома, публикува снимка в социалните мрежи, на която бойци позират на Централния площад на независимостта в Букаву.

Според видеоматериали, потвърдени от "Ройтерс", бойците на M23 са заснети в униформи в центъра на Букаву и пред офиса на губернатора на провинция Южно Киву. Някои от жителите на града са приветствали M23 със скандирания и ръкопляскания.

В същото време се появиха кадри на пожар в централния затвор на Букаву, което създаде допълнително напрежение. Губернаторът на Южно Киву Жан-Жак Пуруси потвърди, че конгоанските войници са се изтеглили от града, за да избегнат боеве в гъсто населените райони.

"Те вече са в резиденцията ми... и в офиса ми", заяви Пуруси, уточнявайки, че той и неговият екип са в безопасност извън града.

След напускането на правителствените войски през последните дни в Букаву е възникнал вакуум във властта, което доведе до масово бягство на затворници в събота.

Завземането на Букаву и по-ранните териториални придобивки на M23 в Северно и Южно Киву дават на бунтовниците повече контрол върху ключови минерални находища, отколкото която и да е друга бунтовническа групировка от края на големите войни в Конго (1996-2003 г.).

ДР Конго е най-големият производител в света на кобалт - основен компонент в батериите за електромобили и мобилни устройства. Страната е третият най-голям производител на мед в света и разполага със значителни залежи на колтан, литий, калай, волфрам, тантал и злато. Тези ценни ресурси правят региона стратегически важен, както за местните военни групировки, така и за външни икономически и политически интереси.

Въпреки че някои жители на Букаву приветстват M23 като сила, която може да възстанови реда, конфликтът допълнително задълбочи тежката хуманитарна криза в региона. Според ООН, ситуацията "бързо се влошава", като около 350 000 души остават без подслон и достъп до основни услуги.

Групировката M23, която е съставена предимно от етнически тутси, отрича да е марионетка на Руанда и настоява, че действията ѝ са продиктувани от нуждата да защити общността си в източната част на ДР Конго.

Африканският съюз не иска балканизация в ДР Конго

Африканският съюз не иска балканизация в ДР Конго

На фона на продължаващо насилие